Przejdź do głównej zawartości

Rzeczy, które robimy w ciemności - Jennifer Hillier



„Rzeczy, które robimy w ciemności” to intrygujący tytuł, który wciąga od pierwszego zdania i nie daję chwili wytchnienia do samego końca. A im dalej, im więcej odkrywamy wieloznaczności tytuły tej książki, tym więcej pojawia się emocji i tym bardziej ta historia wwierca się w serce.

Kiedy Paris Peralta się ocknęła, mierzyło do niej z brodni trzech funkcjonariuszy. Była cała we krwi, a w ręce trzymała brzytwę swojego męża, który teraz leżał w wannie martwy. Kobieta zostaje aresztowana, na domiar złego nie może sobie przypomnieć wydarzeń minionego wieczoru i jak to się stało, że leżała w kałuży krwi. Najgorsze jednak jest to, że jej mąż był popularnym aktorem i komikiem, w telewizji więc huczy od informacji na temat aresztowania Paris i postawienia jej zarzutów. Popularność w mediach może sprawić, że przeszłość się o nią upomni.

Jennifer Hillier stworzyła przejmujący thriller psychologiczny, od którego naprawdę trudno się oderwać. Przeszłość miesza się z teraźniejszością i trudno wyrokować, które z wydarzeń wydają się bardziej przerażające. Dramat Paris rozpoczął się już w dzieciństwie i wygląda na to, że całe jej życie było prawdziwą męką, pasmem dramatów i sytuacji, które ciągle zmieniały jej życie, chociaż tak naprawdę nigdy na lepsze. 

Thriller prowadzi nas przez wiele różnych wydarzeń z przeszłości, które dopiero na sam koniec łączą się w jedną zgrabną całość. Ale te rzucane czasem zupełnie fragmentarycznie i bez spójności czasowej wydarzenia podsycają ciekawość i sprawiają, że czytelnik chce brnąc dalej w poznawanie wydarzeń. Łatwo bardzo szybko połączyć ze sobą kilka faktów, niemniej nie odbiera to przyjemności z odkrywania kolejnych szczegółów i uzupełniania zawiłego życiorysu głównej bohaterki.

Tak naprawdę nie jest to thriller, którego akcja pędzi, albo zarzuca nas coraz większymi „bombami”, które wywołują silne emocje. Ale owych emocji absolutnie tutaj nie brakuje. Hillier zadbała o to, że mimo czasem wydawać by się mogło obyczajowego charakteru książki, czytelnik nie przestawał odczuwać niepokoju i ciekawości. Co doprowadziło Paris do miejsca, w którym się obecnie znalazła? Kto odpowiada za zło, które rozlało się na pierwszych kartach tej historii?

„Rzeczy, które robimy w ciemności” to thriller, który skłania do refleksji i głębszego przemyślenia opisywanych wydarzeń. Pełno w niej bólu, wykorzystywania, powolnego unicestwiania, niewyjaśnionych sytuacji, niezrozumiałych wydarzeń i rzeczy, które nawet robione przy dziennym świetle wydawałyby się prawdziwie przerażające.

Możecie przygotować się na powolną opowieść, która na ostatnich swoich stronach, może dopiero przygnieść Was wszystkimi emocjami i wyjaśnieniem spraw, zarówno tych z przeszłości, jak i teraźniejszości. Wiele uczyć bohaterów obserwujemy, śledzimy wiele ich potknięć, żeby ostatecznie stwierdzić, że naprawdę warto było przebrnąć przez te lekko ponad pięćset stron książki. „Rzeczy, które robimy w ciemności” to thriller naprawdę godny polecenia!


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem Muza

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zła krew - Maciej Rożen

Świetnie oddany klimat małego miasta lat dziewięćdziesiątych, silna postać kobieca i zawiłe śledztwo, które będzie musiało toczyć się nieoficjalnym torem. Maciej Rożen oddał w ręce czytelnika kawał naprawdę dobrego kryminału. W lesie znaleziono brutalnie okaleczone ciało dziewczyny, która okazuje się córką szefa miejscowego zakładu chemicznego, tak naprawdę rządzącego całym miastem. Wydawać by się mogło, że ktoś bierze odwet za utratę pracy, szybko jednak okazuje się, że ta śmierć może mieć drugie dno. Niedługo potem śledczy dostają informację o kolejnym bestialskim morderstwie, a całe miasteczko ogarnie chęć wymierzenia sprawiedliwości. Podkomisarz Ada Heldisz będzie musiała stawić czoło zabójcy, rozwścieczonym mieszkańcom, ale także dopadających ją w najmniej odpowiednich momentach atakach paniki. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem „Złej krwi”. Przede wszystkim napisana jest świetnym językiem, dzięki czemu łatwo zanurzyć się w opowieści i trudno jest oderwać od niej swoje myśli.

Kawiarnia pod Pełnym Księżycem - Mai Mochizuki

„Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to krótka, urzekająca i urocza historia, która zabierze Was w magiczną podróż pełną niecodziennych sytuacji i... kocich kelnerów! Książka opowiada historię kilku z pozoru różnych osób. Ale oprócz wizyty w kawiarni pod Pełnym Księżycem łączy ich także poszukiwanie szczęścia i jakiegoś rodzaju utrapienie, którego nie są w stanie rozwiązać. Magiczna kawiarnia prowadzona jest przez koty, które przynoszą ukojenie poranionym duszom. „Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to wspaniała, powolna opowieść o zwykłych ludziach, którzy na swojej drodze spotkali pewne przeciwności, zadry z przeszłości. Mieli jednak wystarczająco szczęścia trafić do niezwykłej kawiarni, w której mogli liczyć nie tylko na indywidualnie dopasowane do nich desery i napoje, ale także na głębokie rozmowy z pracującymi tam kelnerami, którzy chętnie przedstawili im także horoskopy, zupełnie inne od tych, jakie do tej pory znali. To na pewno niecodzienna książka, w której realizm magiczny miesza si

19 stopni - Millie Bobby Brown

Z wielką chęcią sięgam po historie osadzone w wojennej rzeczywistości. Takie lektury czasem nie są proste, ale dostarczają naprawdę mnóstwo wspaniałych emocji. I tak było również w przypadku książki „19 stopni”, która złamała mi serce niezliczoną ilość razy! Nellie Morrison, mieszka we wschodniej dzielnicy Londynu, gdzie mimo okoliczności, w jakich przyszło jej żyć, prowadzi w miarę szczęśliwe życie z kochającą rodziną, oddanymi przyjaciółmi i ciekawą pracą. Całą tą sielankowość burzą nieustanne niemieckie bombardowania, które niszczą miasto, pozbawiają życia wielu ludzi i zmuszają do ciągłego ukrywania się w schronach. Pewnego dnia, przez splot różnych wydarzeń, Nellie poznaje Raya, amerykańskiego pilota, któremu od razu wpada w oko. Jednak marzenia o wspólnej, szczęśliwej przyszłości po zakończeniu wojny szybko okazują się trudne do osiągnięcia. Jak wiele wojna odbierze Nellie? Czytanie o radzeniu sobie w obliczu ciągłych nalotów i niepewności, czy następnego dnia otworzy się oczy, j