Przejdź do głównej zawartości

Mleko i głód - Melissa Broder


„Mleko i głód” to świetnie napisana opowieść o kobiecości, o prawdziwych problemach i ogromnej nienawiści, o pożądaniu i rozkoszy, o wielkich radościach i jeszcze większy smutku. Ta powieść Was pochłonie i nie odpuści, dopóki nie przebrniecie przez jej wszystkie strony. 

Rachel to młoda Żydówka, która skrupulatnie odmierza czas w ciągu dnia do kolejnej, ściśle określonej kalorycznie, przekąski. Jej życie z pozoru wydaje się poukładane, ale wyuczone rytuały dają jej tylko pozorne poczucie bezpieczeństwa. Kiedy w jej życie wkracza Miriam, z pełnym dodatków kubeczkiem mrożonego jogurtu, wszelkie hamulce puszczają i Rachel traci kontrole nad swoim życiem. 

Książka „Mleko i głód” dosłownie pochłania, zarówno sama historia, jak i sposób pisania autorki wciąga do tego stopnia, że osobiście po przeczytaniu pierwszego akapitu przepadłam w tej opowieści do tego stopnia, że nie wiedząc kiedy przeczytałam połowę książki. I nadal było mi mało. Ta historia towarzyszyła mi dosłownie wszędzie. To, jak lekko autorka potrafi pisać o sprawach trudnych, ważnych, czasem przynoszących ból, jest wręcz niesamowite. 

Historia zawiera w sobie przekrój przeróżnych tematów. Począwszy od samego tytułowego głodu, który niezmiennie każdego dnia towarzyszy Rachel. Kobieta skrupulatnie oblicza wszystkie przyjmowane kalorie, nie pozwalając sobie na żadne ustępstwa. Po pracy wylewa siódme poty na siłowni, żeby nikt nie mógł jej zarzucić posiadania zbędnych kilogramów. A wszystko to jest pokłosiem, jakżeby inaczej, dzieciństwa, w którym to matka Rachel pilnowała, by ta nie przytyła. To wszystko doprowadziło do prawdziwych problemów, które teraz kładą się cieniem na jej życiu. Czy odcięcie się od matki sprawi, że Rachel w końcu będzie szczęśliwa?

Melissa Broder pod całą otoczką historii o jedzeniu przemyca rozważania na temat akceptacji siebie i własnego ciała, dążenia do trudno dostępnej doskonałości i zmieniających się kanonów piękna. To także swego rodzaju poszukiwanie siebie i próby odnalezienia się w świecie, którego być może nie do końca rozumiemy. Błaganie o odrobinę miłości, budowanie poczucia własnej wartości, niemy krzyk o choćby pozorne bezpieczeństwo. Zaburzone w dzieciństwie podstawowe potrzeby, dają o sobie znać w dorosłym życiu.

„Mleko i głód” to także bezwstydna, wręcz nieprzyzwoita opowieść o kobiecym pożądaniu, o głodzie nie tylko tym związanym z jedzeniem. Wszelkie opisy fantazji seksualnych są dość barwne, czasem może i wulgarne, być może oburzą wielu, niemniej to swego rodzaju kwintesencja rozważań o cielesności w tej historii. Zupełnie wprost, bez zahamowań, wręcz nieprzyzwoicie. Czy ortodoksyjna Żydówka z dużą nadwagą powinna tak odnosić się ze swoim ciałem i, co gorsza, wyprawiać tak niemoralne rzeczy z inną, jednak niewierzącą, Żydówką? 

I wreszcie, jest to opowieść o odnajdywaniu siebie, o przekraczaniu własnych granic, o próbie odnalezienia szczęścia w tych najdrobniejszych momentach życia. Tylko jak odnaleźć radość, czując tak przejmującą nienawiść do samej siebie? Rachel walczy ze sobą, ze swoimi demonami, a wraz z nią walczą czytelnicy, którzy wszystkie te emocje targające kobietą potrafią wyczuć i zrozumieć. 

Trudno w samych słowach opisać, o co tak naprawdę chodzi w tej książce. Szczerze mówiąc, ta opowieść może okazać się zupełnie innym świadectwem dla każdego czytelnika. Każdy wyodrębni z niej jakieś inne wartości, coś innego zaboli, coś innego rozśmieszy - i to prawdziwa wielkość tej książki. „Mleko i głód” jest zarówno uniwersalne, jak i zupełnie zindywidualizowane, dlatego śmiało, nie czekajcie, sięgnijcie po tę książce i zanurzcie się w tej opowieści, jakby była napisana o Waszych doświadczeniach.



Książka przeczytana dzięki współpracy z Wydawnictwem Czarne

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zła krew - Maciej Rożen

Świetnie oddany klimat małego miasta lat dziewięćdziesiątych, silna postać kobieca i zawiłe śledztwo, które będzie musiało toczyć się nieoficjalnym torem. Maciej Rożen oddał w ręce czytelnika kawał naprawdę dobrego kryminału. W lesie znaleziono brutalnie okaleczone ciało dziewczyny, która okazuje się córką szefa miejscowego zakładu chemicznego, tak naprawdę rządzącego całym miastem. Wydawać by się mogło, że ktoś bierze odwet za utratę pracy, szybko jednak okazuje się, że ta śmierć może mieć drugie dno. Niedługo potem śledczy dostają informację o kolejnym bestialskim morderstwie, a całe miasteczko ogarnie chęć wymierzenia sprawiedliwości. Podkomisarz Ada Heldisz będzie musiała stawić czoło zabójcy, rozwścieczonym mieszkańcom, ale także dopadających ją w najmniej odpowiednich momentach atakach paniki. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem „Złej krwi”. Przede wszystkim napisana jest świetnym językiem, dzięki czemu łatwo zanurzyć się w opowieści i trudno jest oderwać od niej swoje myśli.

Kawiarnia pod Pełnym Księżycem - Mai Mochizuki

„Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to krótka, urzekająca i urocza historia, która zabierze Was w magiczną podróż pełną niecodziennych sytuacji i... kocich kelnerów! Książka opowiada historię kilku z pozoru różnych osób. Ale oprócz wizyty w kawiarni pod Pełnym Księżycem łączy ich także poszukiwanie szczęścia i jakiegoś rodzaju utrapienie, którego nie są w stanie rozwiązać. Magiczna kawiarnia prowadzona jest przez koty, które przynoszą ukojenie poranionym duszom. „Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to wspaniała, powolna opowieść o zwykłych ludziach, którzy na swojej drodze spotkali pewne przeciwności, zadry z przeszłości. Mieli jednak wystarczająco szczęścia trafić do niezwykłej kawiarni, w której mogli liczyć nie tylko na indywidualnie dopasowane do nich desery i napoje, ale także na głębokie rozmowy z pracującymi tam kelnerami, którzy chętnie przedstawili im także horoskopy, zupełnie inne od tych, jakie do tej pory znali. To na pewno niecodzienna książka, w której realizm magiczny miesza si

19 stopni - Millie Bobby Brown

Z wielką chęcią sięgam po historie osadzone w wojennej rzeczywistości. Takie lektury czasem nie są proste, ale dostarczają naprawdę mnóstwo wspaniałych emocji. I tak było również w przypadku książki „19 stopni”, która złamała mi serce niezliczoną ilość razy! Nellie Morrison, mieszka we wschodniej dzielnicy Londynu, gdzie mimo okoliczności, w jakich przyszło jej żyć, prowadzi w miarę szczęśliwe życie z kochającą rodziną, oddanymi przyjaciółmi i ciekawą pracą. Całą tą sielankowość burzą nieustanne niemieckie bombardowania, które niszczą miasto, pozbawiają życia wielu ludzi i zmuszają do ciągłego ukrywania się w schronach. Pewnego dnia, przez splot różnych wydarzeń, Nellie poznaje Raya, amerykańskiego pilota, któremu od razu wpada w oko. Jednak marzenia o wspólnej, szczęśliwej przyszłości po zakończeniu wojny szybko okazują się trudne do osiągnięcia. Jak wiele wojna odbierze Nellie? Czytanie o radzeniu sobie w obliczu ciągłych nalotów i niepewności, czy następnego dnia otworzy się oczy, j