Przejdź do głównej zawartości

Po pierwsze ja - Emma Reed Turrell


Kiedyś z góry klasyfikowałam poradniki i książki z gatunku rozwoju osobistego jako coś, co nie może być dobre. Błędnie myślałam, że wszystkie tego typu lektury opierają się na wmawianiu czytelnikowi, że jest piękny i zdolny, i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Na szczęście, od jakiegoś czasu coraz częściej sięgam po książki z tego gatunku i za każdym razem odkrywam wartościowe, uświadamiające treści. Tak też było w przypadku „Po pierwsze ja”.

„Jak dbać o innych, nie zaniedbując siebie” głosi podtytuł książki i tak naprawdę oddaje istotę tej pozycji. Emma Reed Turrell prowadzi prywatny gabinet terapeutyczny w Winchester i w swojej książce próbuje wyjaśnić, co kieruje ludźmi, którzy chcą zadowolić innych, a także podpowiada, jak skupić się na sobie, jak odpuszczać i zaakceptować to, że ktoś może nas nie lubić. I choć okładka głosi, że to książka dla tych, którzy przepraszają nawet, jeśli nie zrobili nic złego, albo łatwiej im się z czymś zgodzić, niż próbować się nie zgodzić, to osobiście uważam, że bardzo wiele osób odnajdzie w tej książce swoje własne zachowania, które będą mogli, z pomocą Turrell, przepracować. 

„Po pierwsze ja” to przede wszystkim książka, która pokazuje wiele takich zachowań, z których powielania nawet nie do końca możemy sobie zdawać sprawę. Zgadzanie się na spotkanie z kimś, z kim tak naprawdę nie mamy ochoty się zobaczyć, zostanie w pracy by wykonać dodatkowe zadanie, mimo że mieliśmy zaplanowany wieczór i nie chcemy wykonywać nadprogramowej pracy, zapraszanie na wesele wszystkich, nawet najdalszych krewnych, mimo że pragniemy kameralnego przyjęcia. Takie z pozoru nic nie znaczące decyzje, tak naprawdę odciskają piętno na naszych uczuciach, wzmacniając naszą frustrację. Starając się zadowolić wszystkich dookoła, bardzo często zapominamy o swoich własnych potrzebach, przez co właśnie unieszczęśliwiamy siebie. 

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, każdy z nich porusza problem uszczęśliwiania w różnych aspektach naszego życia: jako rodzic, przyjaciel, w miejscu pracy czy w związku miłosnym. Wszystkie opisywane zachowania są dodatkowo wspomagane historiami pacjentów, którzy zgłaszali się do Turrell. Autorka przy każdej sytuacji proponuje również chwilę na zastanowienie, zadaje pytania i prosi o refleksje. 

Turrell wyjaśnia przeróżne przyczyny, które mogą stać za naszym zachowaniem. Bardzo często utarte schematy pozostają z nami od dzieciństwa, a niektóre zachowania mogą nam się wydawać normalne, chociaż wcale takimi nie są. Emma kładzie też nacisk na to, że nie każdemu nasza próba wprowadzenia zmian się spodoba - jeżeli nasza relacja z kimś opiera się tylko na uszczęśliwianiu innych, drugiej osobie może nie spodobać się nasz nagły sprzeciw. Jednak, jak autorka zaznacza, to my i nasze uczucia jesteśmy najważniejsi, nie żyjemy po to, aby zadowalać kogoś innego. 

To uświadamiająca, otwierająca oczy na różne zachowania w naszym życiu i, przede wszystkim, przystępnie napisana książka. Czyta się ją jak dobrą powieść, a można naprawdę dostrzec wiele błędów, które popełniamy, sprawiając, że czujemy się niekomfortowo czy po prostu nieszczęśliwie. Oczywiście, ta książka nie odmieni nagle Twojego życia - tak to niestety nie działa w przypadku żadnego poradnika. Mimo to, jest to praktyczny zbiór rad, które warto wcielić małymi krokami w swoje życie, aby egzystować przede wszystkim w zgodzie z samym sobą, aby stawiać swoje potrzeby na pierwszym miejscu i dzięki temu też wyeliminować ze swojego otoczenia ludzi, którzy tylko czegoś oczekują, nie dając w zamian nic od siebie.


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem Muza

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zła krew - Maciej Rożen

Świetnie oddany klimat małego miasta lat dziewięćdziesiątych, silna postać kobieca i zawiłe śledztwo, które będzie musiało toczyć się nieoficjalnym torem. Maciej Rożen oddał w ręce czytelnika kawał naprawdę dobrego kryminału. W lesie znaleziono brutalnie okaleczone ciało dziewczyny, która okazuje się córką szefa miejscowego zakładu chemicznego, tak naprawdę rządzącego całym miastem. Wydawać by się mogło, że ktoś bierze odwet za utratę pracy, szybko jednak okazuje się, że ta śmierć może mieć drugie dno. Niedługo potem śledczy dostają informację o kolejnym bestialskim morderstwie, a całe miasteczko ogarnie chęć wymierzenia sprawiedliwości. Podkomisarz Ada Heldisz będzie musiała stawić czoło zabójcy, rozwścieczonym mieszkańcom, ale także dopadających ją w najmniej odpowiednich momentach atakach paniki. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem „Złej krwi”. Przede wszystkim napisana jest świetnym językiem, dzięki czemu łatwo zanurzyć się w opowieści i trudno jest oderwać od niej swoje myśli.

Kawiarnia pod Pełnym Księżycem - Mai Mochizuki

„Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to krótka, urzekająca i urocza historia, która zabierze Was w magiczną podróż pełną niecodziennych sytuacji i... kocich kelnerów! Książka opowiada historię kilku z pozoru różnych osób. Ale oprócz wizyty w kawiarni pod Pełnym Księżycem łączy ich także poszukiwanie szczęścia i jakiegoś rodzaju utrapienie, którego nie są w stanie rozwiązać. Magiczna kawiarnia prowadzona jest przez koty, które przynoszą ukojenie poranionym duszom. „Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to wspaniała, powolna opowieść o zwykłych ludziach, którzy na swojej drodze spotkali pewne przeciwności, zadry z przeszłości. Mieli jednak wystarczająco szczęścia trafić do niezwykłej kawiarni, w której mogli liczyć nie tylko na indywidualnie dopasowane do nich desery i napoje, ale także na głębokie rozmowy z pracującymi tam kelnerami, którzy chętnie przedstawili im także horoskopy, zupełnie inne od tych, jakie do tej pory znali. To na pewno niecodzienna książka, w której realizm magiczny miesza si

19 stopni - Millie Bobby Brown

Z wielką chęcią sięgam po historie osadzone w wojennej rzeczywistości. Takie lektury czasem nie są proste, ale dostarczają naprawdę mnóstwo wspaniałych emocji. I tak było również w przypadku książki „19 stopni”, która złamała mi serce niezliczoną ilość razy! Nellie Morrison, mieszka we wschodniej dzielnicy Londynu, gdzie mimo okoliczności, w jakich przyszło jej żyć, prowadzi w miarę szczęśliwe życie z kochającą rodziną, oddanymi przyjaciółmi i ciekawą pracą. Całą tą sielankowość burzą nieustanne niemieckie bombardowania, które niszczą miasto, pozbawiają życia wielu ludzi i zmuszają do ciągłego ukrywania się w schronach. Pewnego dnia, przez splot różnych wydarzeń, Nellie poznaje Raya, amerykańskiego pilota, któremu od razu wpada w oko. Jednak marzenia o wspólnej, szczęśliwej przyszłości po zakończeniu wojny szybko okazują się trudne do osiągnięcia. Jak wiele wojna odbierze Nellie? Czytanie o radzeniu sobie w obliczu ciągłych nalotów i niepewności, czy następnego dnia otworzy się oczy, j