Przejdź do głównej zawartości

Normalsi – Janine Janssen, S. AI Sabado


Ależ to była przyjemna lektura! Wpadła mi ostatnio w ręce kolejna powieść graficzna, która naprawdę skradła mi serce. I jedyne co mi się nie podobało, to... że zbyt szybko się skończyła! Już nie mogę doczekać się kolejnych tomów.

Przenosimy się do nadnaturalnego Paryża – Sebastien chce uwolnić się od rodziców, którzy nie akceptują jego magicznych zdolności i wyjeżdża do magicznego Paryża na studia. Może liczyć na wsparcie ciotki, która jest gotowa otworzyć przed nim drzwi do magicznego świata. Już pierwszego dnia Seb spotyka Elia, który okazuje się jego sąsiadem. Oboje wpadają sobie w oko, chociaż nie mają odwagi tego przyznać. Jak rozwinie się ich relacja?

To była naprawdę przyjemna i urocza historia. Urocza, ale na szczęście nie przesadzona, bez infantylnego zachowania bohaterów. Co prawda na początku wydawało mi się, że oboje są nieco młodsi, ale mam nadzieję, że w kolejnych tomach ich sposób komunikacji wypadnie nieco lepiej. Jednak ich nieco niezręczne spotkania, próby poznania się i rozwijająca się powoli relacja przypadły mi do gustu. Zamysł magicznego świata uważam za naprawdę ciekawy i mam nadzieję, że w kontynuacji tej serii dostaniemy nieco więcej samej magii.

Podoba mi się także mnogość tematów, która przewija się w tej książce. Bo oprócz opowieści o relacji głównych bohaterów, dostajemy także historię o trudnych relacjach rodzinnych, o pełnej wsparcia przyjaźni i poszukiwania własnego miejsca na świecie. Doceniam też to, że mamy również przedstawione losy bohaterów pobocznych, którzy nie są tylko tłem w całej opowieści. Mam nadzieję, że dostaniemy też więcej z ich przygód w następnych tomach.

Trzeba też przyznać, że jeśli chodzi o samą oprawę graficzną, to jest naprawdę przyjemna dla oka powieść! Cieszę się także z tego, że mimo wszystko nie była to jakoś specjalnie krótka historia – powieści graficzne często są naprawdę krótkimi historiami, a tutaj jednak mamy dość obszerną opowieść. Oczywiście, zaangażowała mnie do tego stopnia, że chętnie czytałabym ją jeszcze dłużej i chciałabym sięgnąć po drugi tom możliwie jak najszybciej, ale zapisuję to na plus.

Urocza, angażująca, emocjonująca, przejmująca, a miejscami nawet zabawna – dostajemy od „Normalsów” naprawdę przyjemną, magiczną historię, którą chętnie się odkrywa. Czekam z niecierpliwością na kontynuację!


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem Uroboros

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie...

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m...

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome. ...