Przejdź do głównej zawartości

My na księżycu – Alice Keller

Z książkami, które tuż po premierze zbierają bardzo dużo dobrych recenzji, bywa różnie – czasem przez ogólny zachwyt tworzę sobie w głowę obraz historii, która potem na kartkach książki się nie wydarza i przychodzi rozczarowanie. Z tego też względu raczej z ostrożnym entuzjazmem podchodziłam do „My na księżycu”. Na szczęście, w tym przypadku obawy okazały się zupełnie niepotrzebnie, a ta historia zgarnęła ode mnie 5/5 gwiazdek!

Ginger i Rhys spotykają się zupełnym przypadkiem pewnego wieczora w Paryżu – spędzają ze sobą jedną noc, a potem każdy odchodzi w swoją stronę. Ten jeden wieczór jednak sprawia, że trudno im o sobie nawzajem zapomnieć, zaczynają więc wymieniać wiadomość, co nie tylko buduje ich relacje, ale też coraz bardziej uzależnia ich od wzajemnej obecności – choćby tylko tej mailowej. Żyją jednak swoimi życiami, oddaleni od siebie o tysiące kilometrów i starają się poradzić sobie z własnymi problemami. Czy ich relacja ma szansę przetrwać tak wiele przeciwności?

„My na księżycu” to historia z rodzaju tych powolnych, bez spektakularnych zwrotów akcji, ale za to z potężnym ładunkiem emocjonalnym. Historia przedstawiana jest zarówno z perspektywy Ginger, jak i Rhysa, dzięki czemu dostajemy obraz ich tak różnych żyć, codziennych zmagań ze sobą i walce o przyszłość. Dostajemy także mnóstwo rozdziałów przestawiających ich wymiany wiadomości, które nie tylko pokazują, jak rozwija się ich przyjaźń, ale też dostarczają najwięcej emocji.

Historia przede wszystkim pokazuje walkę o samego siebie, o swoje marzenia, wyobrażenia o własnej przyszłości. To też opowieść naprawdę pięknej przyjaźni, która rozwija się poprzez niekiedy szczere i poważne rozmowy, czasem takie zupełnie błahe, pełne żartów i przytyków – niemniej przyjaźni tak głębokiej, że jedno jest w stanie zrobić naprawdę wiele dla drugiego. I w końcu jest to piękna historia miłości, tej prawdziwej, nieidealnej, która wystawiana jest na ogrom prób, ale która jest w stanie znieść wiele.

Emocje, które wylewają się z tej historii, sprawiają, że naprawdę trudno przejść obojętnie obok wszystkich wydarzeń, które mają miejsce między tą dwójką. Dodatkowo to jak prawdziwa, nieidealna, pełna zgrzytów, nieporozumień i pozbawiona bajkowego blasku jest ta opowieść, sprawia, że jeszcze łatwiej się w nią zaangażować i zupełnie zatracić w opisywanych wydarzeniach.

„My na księżycu” to opowieść dla wszystkich, którzy cenią sobie piękne historie, pełne trudów utrzymania się na powierzchni, walki o drugą osobę, o siebie, o swoją przyszłość. Dostajemy od niej dużo więcej, niż zwykły romans między dwójką młodych ludzi i myślę, że ta historia zostanie w głowie na jeszcze długi czas. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, to ogromnie polecam po nią sięgnąć!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie...

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m...

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome. ...