Przejdź do głównej zawartości

Mary Jane - Jessica Anya Blau

Jeśli jesteście fanami nieśpiesznych książek, których zakończenia przynoszą refleksje, a wszystko to okraszone naprawdę świetnym klimatem, to „Mary Jane” zdecydowanie będzie lekturą, która Was zachwyci. Mnie urzekła ta opowieść, zabierając w podróż do szalonych lat siedemdziesiątych.

Tytułowa Mary Jane to czternastoletnia dziewczyna, której życie kręci się wokół pomagania swojej przykładnej i ułożonej matce w pracach domowych, a także śpiewaniu w chórze. Jej życie jednak zupełnie się zmienia, kiedy na czas wakacji zatrudnia się jako niania u jednej z rodzin mieszkającej w jej miasteczku. Dopiero przebywając w domu Cone'nów dostrzega, że życie i relacje z ludźmi mogą wyglądać zupełnie inaczej. Rzucona w świat seksu, dragów i muzyki zaczyna odkrywać swoją zupełnie nieznaną stronę, która zaczyna się jej podobać.

Obserwowanie Mary Jane, która powoli okrywa życie tak zupełnie inne od tego, które wiodą jej rodzice, jest naprawdę świetną przygodą. Powolna opowieść z każdą stroną wchłania nas coraz bardziej, sprawiając, że przywiązujemy się do wszystkich bohaterów, którzy zaczynają kształtować Mary Jane. Powolność rozwijania akcji nie jest jednak wadą tej opowieści, a pozwala poczuć się uczestnikiem wydarzeń, wyciągając dużo frajdy z codziennych interakcji między Mary Jane a Coneami.

Jest to opowieść, która ma szansę spodobać się wielu czytelnikom. Na pewno na duży plus działa tutaj klimat, w jakim utrzymana jest cała powieść i jest on wręcz namacalny w opisywanej historii. Lata siedemdziesiąte na pewno mają w sobie coś przyciągającego, a czytanie o młodej dziewczynie, która zostaje wrzucona w rockandrollowy świat, niesamowicie pochłania. 

„Mary Jane” to przede wszystkim historia o odkrywaniu siebie i szukaniu własnego miejsca w świecie, który nie zawsze jest zrozumiały i prosty. Opowieść pokazująca, że warto postawić na swoim, zadbać o własne szczęście. Historia o niezrozumieniu, strachu przed nowym i nieznanym, o dbaniu o wizerunek w oczach innych, ale też o życiu w sposób, jaki tego chcemy, o szaleńczej miłości, otwartości na zmiany i chęci życia pełną piersią. To zderzenie dwóch skrajnych światów, które powoli mogą odkrywać się na siebie nawzajem. Ciekawe pokazanie różnic w wychowaniu i postrzeganiu rodzicielstwa, ale też sposobach na życie.

Końcówka tej historii jest świetnym podsumowaniem wydarzeń, które obserwujemy przez całą lekturę. Bardzo łatwo zapałać sympatią do Mary Jane, której kibicuje się w jej drodze do poznania innego spojrzenia na świat, zrozumienia własnych potrzeb i próbach obrania kierunku, w jakim chciałaby podążać. Jest to trochę tego typu historia, w której powoli dorastamy razem z bohaterką i czujemy się uczestnikami każdego aspektu jej życia. To była naprawdę świetna przygoda!


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m