Przejdź do głównej zawartości

Mary Jane - Jessica Anya Blau

Jeśli jesteście fanami nieśpiesznych książek, których zakończenia przynoszą refleksje, a wszystko to okraszone naprawdę świetnym klimatem, to „Mary Jane” zdecydowanie będzie lekturą, która Was zachwyci. Mnie urzekła ta opowieść, zabierając w podróż do szalonych lat siedemdziesiątych.

Tytułowa Mary Jane to czternastoletnia dziewczyna, której życie kręci się wokół pomagania swojej przykładnej i ułożonej matce w pracach domowych, a także śpiewaniu w chórze. Jej życie jednak zupełnie się zmienia, kiedy na czas wakacji zatrudnia się jako niania u jednej z rodzin mieszkającej w jej miasteczku. Dopiero przebywając w domu Cone'nów dostrzega, że życie i relacje z ludźmi mogą wyglądać zupełnie inaczej. Rzucona w świat seksu, dragów i muzyki zaczyna odkrywać swoją zupełnie nieznaną stronę, która zaczyna się jej podobać.

Obserwowanie Mary Jane, która powoli okrywa życie tak zupełnie inne od tego, które wiodą jej rodzice, jest naprawdę świetną przygodą. Powolna opowieść z każdą stroną wchłania nas coraz bardziej, sprawiając, że przywiązujemy się do wszystkich bohaterów, którzy zaczynają kształtować Mary Jane. Powolność rozwijania akcji nie jest jednak wadą tej opowieści, a pozwala poczuć się uczestnikiem wydarzeń, wyciągając dużo frajdy z codziennych interakcji między Mary Jane a Coneami.

Jest to opowieść, która ma szansę spodobać się wielu czytelnikom. Na pewno na duży plus działa tutaj klimat, w jakim utrzymana jest cała powieść i jest on wręcz namacalny w opisywanej historii. Lata siedemdziesiąte na pewno mają w sobie coś przyciągającego, a czytanie o młodej dziewczynie, która zostaje wrzucona w rockandrollowy świat, niesamowicie pochłania. 

„Mary Jane” to przede wszystkim historia o odkrywaniu siebie i szukaniu własnego miejsca w świecie, który nie zawsze jest zrozumiały i prosty. Opowieść pokazująca, że warto postawić na swoim, zadbać o własne szczęście. Historia o niezrozumieniu, strachu przed nowym i nieznanym, o dbaniu o wizerunek w oczach innych, ale też o życiu w sposób, jaki tego chcemy, o szaleńczej miłości, otwartości na zmiany i chęci życia pełną piersią. To zderzenie dwóch skrajnych światów, które powoli mogą odkrywać się na siebie nawzajem. Ciekawe pokazanie różnic w wychowaniu i postrzeganiu rodzicielstwa, ale też sposobach na życie.

Końcówka tej historii jest świetnym podsumowaniem wydarzeń, które obserwujemy przez całą lekturę. Bardzo łatwo zapałać sympatią do Mary Jane, której kibicuje się w jej drodze do poznania innego spojrzenia na świat, zrozumienia własnych potrzeb i próbach obrania kierunku, w jakim chciałaby podążać. Jest to trochę tego typu historia, w której powoli dorastamy razem z bohaterką i czujemy się uczestnikami każdego aspektu jej życia. To była naprawdę świetna przygoda!


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię - Marta Łabęcka

Zazwyczaj do książek, które zasłynęły w serwisie Wattpad, a potem zostały wydane, podchodzę nieco sceptycznie - być może dlatego, że już na kilku takich historiach się zawiodłam. Bardzo się cieszę, że przez to nie zniechęciłam się do sięgnięcia po „Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię", bo ta książka całkowicie zawładnęła moimi emocjami.  Ona ma status lodowej księżniczki, pochodzi z tak zwanego dobrego domu i zgarnia same najlepsze oceny. Odpycha od siebie ludzi i jedyne o czym marzy, to ucieczka z Moreton. Do niego przylgnęła łatka narkomana, a dla jego matki liczą się tylko używki i przypadkowi mężczyźni. Ich znajomość zaczyna się całkiem przypadkiem, ale szybko okazuje się, że mają ze sobą dużo więcej wspólnego, niż wydawało się na początku.  Jestem zachwycona i zauroczona tą historią. Najlepszą rekomendacją tej książki będzie to, że siedziałam przy niej do prawie 1:30 w nocy (a to zdarza mi się naprawdę rzadko), bo nie byłam w stanie jej odłożyć, nie poznając losów tej ...

Ozyrys – Remigiusz Mróz

Uważam, że seria „Langer” to książki Remigiusza Mroza, która ma szansę podbić serca osobom, które do tej pory nie miały po drodze z twórczością autora. I „Ozyrys”, chociaż trzeci w kolejce, nie ustępuje swoim poprzednikom i zapewnię naprawdę wiele emocji, zwrotów akcji i świetną rozrywkę. Bardzo trudno opowiadać i fabule tych książek, nie spojlerując jednocześnie wielu wydarzeń, więc oszczędność w słowach, jeśli chodzi o sam opis wydawcy, powinien być tutaj wystarczający: „Kiedy jeden potwór staje przed sądem, drugi zaczyna polowanie”. Przyznam, że naprawdę dużo się dzieje w tej historii i właściwie nawet na chwilę nie zwalniamy tempa. Przeplatają się w niej różnorodne wątki, kontynuujące wydarzenia z poprzednich tomów, ale oczywiście najważniejsze są tutaj występki Ozyrysa i Piotra Langera. A te są wręcz spektakularne!  To też tego typu historia, w której mimo poważnych tematów pojawia się sporo humoru – ten humor jednak często występuje w spotkaniach z Piotrem Langerem, przez co ...

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie...