Przejdź do głównej zawartości

Złoty pył, Gorzkie wino, Woskowa maska - Jakub Szamałek



Debiutancka seria Jakuba Szamałka doczekała się świetnie wyglądającego nowego wydania, a ja miałam okazję spędzić z historiami w niej zawartymi kilka przyjemnych dni. Uważam, że były to całkiem w porządku historie, mimo to nie jest to seria, która zupełnie zdobyła moje serce.

Cały cykl opowiada o Leocharesie, który w każdej z części próbuje odkryć inną z zagadek, a których odkrycie ma przynieść przede wszystkim spokój jemu i jego rodzinie. Historie opierają się na zagrywkach politycznych, na problemach małżeńskich, ale także walce z własnymi słabościami. Dostajemy też obraz starożytnych Aten i sporo ciekawostek, szczególnie dla tych, którzy wcześniej niespecjalnie zaznajomieni byli z ówczesną kulturą.

Oczywiście pojawia się tutaj pewien rodzaj zagadki i dążymy, razem z głównym bohaterem, do rozwiązania powierzonych mu zadań, jednak nie pojawiają się spektakularne zwroty akcji czy zapierające dech wydarzenia. To tego typu historie, gdzie po nitce, w dość powolnym tempie, docieramy do kłębka i dostajemy rozwiązanie zagadki.

Bohaterowie na pewno są wykreowani w dość ciekawy sposób, każdy z nich zachowuje unikatowy charakter, chociaż nie są to postacie, które w jakiś szczególny sposób zapadają w pamięć. Na pewno ich zachowania i pozycja są adekwatne do tego, w jakich czasach osadzona została akcja książek.

Na pewno nie można odmówić tej serii klimatu, bo łatwo zatracić się i przenieść te wiele lat wstecz. I chociaż książkę czyta się lekko i płynnie, to jednak trochę żałuje, że autor zdecydował się na uwspółcześnienie języka, jakim posługują się bohaterowie. Oczywiście, dzięki temu na pewno łatwiej brnie się przez historię, niemniej wplecenie ówczesnej mowy na pewno podbiłoby stworzony klimat.

Dla mnie były to poprawne historie. Nie były to książki, które zupełnie mnie w sobie rozkochały, ale śledziłam losy bohaterów, przynajmniej przez większość czasu, z zaciekawieniem. Jeżeli macie ochotę na podróż do klimatycznych starożytnych Aten, to na pewno będą to książki, które zapewnią Wam świetną rozrywkę. Jeśli jednak chcecie przeczytać coś bardziej sensacyjnego, to powinniście poszukać jednak gdzie indziej.



Książki przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m