Przejdź do głównej zawartości

Paderborn – Remigiusz Mróz

„Paderborn” jest kontynuacją świetnego „Langera” i w moim odczuciu jest to również seria Mroza, która może spodobać się nawet tym, którzy z powieściami tego autora niezbyt się polubili. To kawał naprawdę dobrej, ale brutalnej, historii.

W tej książce skupiamy się na losach prokuratora Paderborna, chociaż obok niego pojawia się oczywiście Karolina Siarkowska, a w całej sprawie nie mogło zabraknąć także Piotra Langera. Duet prokuratorów skupia się na znalezieniu Rzeźnika znad Odry, który nieprzerwanie w brutalny sposób pozbawia życia kolejne swoje ofiary, porzucając ich ciała ułożone w przeróżne figury. Oboje mają dodatkową motywację – Pader podejrzewa, że jego była żona, która sama próbowała ująć zabójcę, zniknęła, natomiast Siarka wciąż szuka sposobności do wsadzenia Piotra Langera do więzienia. Ten ostatni wydaje się zamieszany w całą sprawę.

Bardzo się cieszę, że Paderborn dostał swoją historię i mam nadzieję, że jeszcze niejedna książka w tej serii się ukaże, aby relacje między bohaterami mogły się dodatkowo rozwinąć. Jak przystało na serię, oprócz samej zagadki i pościgiem za zabójcą, dostajemy także rozbudowane tło obyczajowe i obserwujemy zawiłe relacje między bohaterami.

Cała sprawa opiera się na astrologii, więc jest to na pewno dość ciekawy i niecodzienny motyw. Niemniej wprowadzony jest tutaj naprawdę umiejętnie, a wszystkie zawiłości, którymi kieruje się nasz antagonista, są przystępnie objaśnione, tworząc dodatkową aurę tajemniczości i wzbudzając ciekawość. Jeżeli jednak chodzi o osobę, którą okazał się Rzeźnik znad Odry – domyśliłam się jej nieco wcześniej, niż bohaterowie, co pozbawiło mnie tego elementu zaskoczenia, mimo wszystko nie odebrało jednak radości z czytania.

Wspaniałe jednak było w tej historii obserwowanie potyczek tego osobliwego trójkąta. Pader – Siarka – Langer, ich przekomarzanki, wzajemne relacje i sposób zachowywania dodawał ciekawej rozrywki całej opowieści. Szczególnie przypadł mi do gustu w tej historii Piotr Langer, którego osobowość nadal w pewien sposób fascynuje. Ah, no i samo zakończenie jest na pewno zaskakujące – jestem ciekawa, w jaki sposób potoczą się losy bohaterów w kolejnych odsłonach.

Ja bawiłam się naprawdę świetnie i myślę, że zarówno „Paderborn”, jak i „Langer” to historie, które mogą spodobać się naprawdę dużej grupie odbiorców. Jeśli lubicie powieści tego autora, to na pewno chętnie wskoczycie w tę część mrozowego uniwersum, a jeśli do tej pory jednak nie było Wam po drodze z jego historiami, to te mają szansę odczarować Wam książki Remigiusza Mroza!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m