Przejdź do głównej zawartości

Nie czekaj już dłużej - Gabriela Gargaś, Alina Adamowicz



Gabriela Gargaś i Alina Adamowicz stworzyły historię, która spokojnie mogłaby być określana jako książka z zakresu literatury poradnikowej czy samo rozwojowej. A to wszystko dlatego, ze w fabule udało się im zawrzeć wiele ciekawych historii, motywujących stwierdzeń i dających nadzieję rozwiązań.

„Nie czekaj już dłużej” to opowieść o trzech kobietach, które z różnych powodów znalazły się na skraju w momencie, kiedy ich życie przestało je satysfakcjonować, kiedy powoli, ale skutecznie zaczęło się rozsypywać. W pewnym momencie przyjaciółki, doprowadzone do kresu wytrzymałości, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i odmienić swój los.

Trzeba przyznać, że ta opowieść to tak naprawdę zbiór historii, której bohaterkami mogłoby być wiele bliskich nam kobiet. Przedstawiają prozę życia, historię zupełnie prawdziwe, które przewijają się pewnie przez życie jeszcze wielu kobiet. Tym bardziej jestem przekonana, że ta książka może przynieść nadzieję i pobudzić do działania naprawdę wiele czytelniczek. Co więcej, opowieści zawarte w tej książce mogę pomóc nie tylko tym kobietom, które, podobnie jak nasze bohaterki, znalazły się w trudnej życiowej sytuacji, ale także tym, które po prostu potrzebują zmiany, postawienia na swoim, impulsu do działania.

Napisana przyjemnym językiem, w prostych historiach zawiera wiele ciekawych stwierdzeń, które zmuszają do zastanowienia się nad własnym życiem i wyborami, które codziennie podejmujemy. Nie jest to jednak suche, wybujałe marzenie o abstrakcyjnej przyszłości, a bohaterki podejmują się wdrożenia wszystkich rad w swoje życie, chcąc samodzielnie zadecydować o swoim losie.

Oczywiście nie jest to słodka historia o tym, jak zastosowanie się do jednej czy dwóch rad, od ręki odmienia całkowicie życie. Tak jak w życiu, nie wszystko jest tak kolorowe. Nie brakuje w tej historii dramatów, załamań i przykrości, które codziennie nadal muszą znosić nasze bohaterki. Mieszają się jednak one z odważnymi decyzjami, większą spontanicznością i działaniem tu i teraz.

Jedyne, czego nieco mi zabrakło w tej historii, to więcej opowieści o Beacie. Mam wrażenie, że cała książka opiera się przede wszystkim na Laurze, a pozostałe bohaterki, chociaż właśnie wspomniana Beata najbardziej, pojawiają się jedynie jako tło. Nie traktuję tego jako poważny minus, niemniej chętnie przeczytałabym o ich losie nieco więcej.

Na pewno jest to historia, która w swojej prostocie może przynieść wiele promieni nadziei i pozostawić po sobie taką chęć do działania. Będzie ukojeniem w trudnych chwilach, chociaż sama też nie traktuje tylko o tych szczęśliwych momentach. „Nie czekaj już dłużej” to słodko-gorzka historia zwyczajnych kobiet, które równie dobrze mogłyby być kimś nam bliskim. Pokazuje, że nigdy nie jest za późno, żeby wziąć sprawy we własne ręce i zawalczyć o siebie i swoje marzenia.



Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m