Przejdź do głównej zawartości

Po drugiej stronie. Autobiografia - Julia Fox



Rzadko kiedy sięgam po biografie znanych osób, a jeśli już, zazwyczaj są to książki dotyczące życia himalaistów. Widziałam jednak wiele świetnych opinii o „Po drugiej stronie”, korzystając więc z uprzejmości Wydawnictwa W.A.B., postanowiłam sprawdzić, czego mogę dowiedzieć się o Julii Fox. I jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem.

Zaczyna się od wczesnego dzieciństwa, podzielonych rodziców tworzących niestabilny związek, który tak naprawdę determinował wszystkie późniejsze zachowania i życie samej Julii. A w nim roiło się od różności. Wizyty w aresztach, szpitalu psychiatrycznym, związek z dilerem, uzależnienie od narkotyków, przedawkowania, praca dominy, związek z dużo starszym mężczyzną... a to i tak dopiero wierzchołek góry lodowej.

Przyznaję, że raczej niewiele wiedziałam o postaci Julii Fox, ale tak naprawdę już od pierwszych stron ogromnie wciągnęła mnie ta historia! To świetnie napisana autobiografia, którą czyta się jak dobrą powieść. Nie można odmówić Fox lekkiego pióra i rozbrajającej szczerości, z jaką podeszła do, swego rodzaju, spowiedzi, opowiadając o wszelkich wzlotach i upadkach swojego życia.

Wszystko to sprawia, że ta opowieść naprawdę porusza. Mam wiele współczucia wobec małej Julii, która wychowywać musiała się sama. Która wpadała z jednego złego towarzystwa w drugie, która musiała poznawać najciemniejsze strony życia. Zaburzone postrzeganie związków doprowadziło do tego, że stała się niejako zakładniczką każdego kolejnego jej partnera. 

I chociaż z niezwykłą szczerością i czasem z ogromną dbałością o szczegóły aktorka opowiada o najważniejszych wydarzeniach w jej życiu, mam poczucie, że to nadal ledwie wycinek tego, co tak naprawdę w życiu ją spotkało, przez co przeszła i z czym musiała się mierzyć.

Niemniej jest to jednak opowieść, która pokazuje, że nawet z najbardziej toksycznych relacji da się uciec, że można wyjść z nałogu, można pogodzić się ze stratą i wybaczyć tym, którzy nie byli dla nas dobrzy. Mimo ogromnego bólu, jaki ma w sobie ta opowieść, kończy się czytać tę książkę ze swoistym poczuciem nadziei, z wiarą w to, że nawet z najgorszego momentu naszego życia jesteśmy w stanie wyjść na prostą.

Ciekawa, czasem prowokująca, czasem bulwersująca, a jednocześnie niosąca swoiste ukojenie i powiew szczęścia. To opowieść życia, które być może nie było najlepsze, ale mimo to dało siłę do walki o dobrą przyszłość. „Po drugiej stronie” to poruszająca historia, która zrobiła na mnie naprawdę ogromne wrażenie - a nie spodziewałam się tego, kiedy zaczynałam ją czytać. Książka warta poznania!



Książka przeczytana dzięki uprzejmości Wydawnictwa W.A.B.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m