Pierwsza pomoc w górach - Andrzej Górka, Łukasz Migiel, Maciej Mikiewicz, Przemysław Gancarczyk, Adam Ubych
Śmiało mogę powiedzieć, że „Pierwsza pomoc w górach” to książka, którą powinien przeczytać każdy, przede wszystkim ten, kto planuje górskie wędrówki, ale przyda się ona także tym, którzy wolą inne miejsca do aktywnego wypoczynku. Bo ratownicy medyczni w tej jednej publikacji zebrali wiedzę o tym, jak zachować się w przeróżnych sytuacjach, w których ktoś będzie potrzebował naszej natychmiastowej reakcji i pomocy.
Autorzy książkę zaczynają od zupełnie podstawowej, ale bardzo ważnej rzeczy, czyli odpowiedniego ubioru na wędrówki w różnych porach roku oraz od niezbędnych elementach wyposażenia naszego plecaka. Czytelnik dostaje prostą ściągę, o jakie rzeczy koniecznie powinien zadbać, niezależnie od tego jaką trasę wybiera i jak wysoko ma zamiar się wspiąć. To będzie na pewno świetnym przypomnieniem dla wprawionych turystów, ale także pomocną informacją dla tych, którzy dopiero rozpoczynają eksplorowanie szlaków.
W dalszej części w skrupulatny sposób opisano przeróżne przypadki, w których możemy się znaleźć, a w których będziemy musieli pomóc poszkodowanemu lub zadbać o własne bezpieczeństwo. Od zwykłych zwichnięć czy zasłabnięć, po dużo bardziej poważne i bezpośrednio zagrażające życiu sytuacje. Każdy przypadek zostaje dokładnie omówiony, a następnie dostajemy zwięźle rozpisany plan działania, w razie znalezienia się w konkretnej sytuacji.
Autorzy zadbali o prostotę języka, dzięki czemu przekazywana wiedza jest łatwo przyswajalna. Czytając tę książkę nie mamy poczucia, że czytamy podręcznik. Ważną rolę, w moim odczuciu, odgrywają tutaj także wszelkie rysunki, które pojawiają się przy opisywanych sytuacjach. Z lekkim zabarwieniem humorystycznym przedstawiają to, co autorzy opisują, dzięki czemu łatwiej zapamiętać i przyswoić chociażby kolejność działania czy sposób pomocy.
Książka została stworzona z myślą o tatrzańskich szlakach, ale jak wspomniałam na początku, jest to tak uniwersalna pozycja, że możemy po nią sięgnąć niezależnie od tego, w jakie góry planujemy się wybrać. Niemniej, zasłabnięcia, złamania, nagłe zatrzymania krążenia czy ukąszenia zdarzają się wszędzie i być może będziemy zmuszeni do udzielenia pomocy podczas spaceru czy w drodze do pracy, więc warto tego typu książki czytać i przyswajać tak ważną i potrzebną wiedzę.
Myślę że jest to warta uwagi lektura, która może się okazać jedynie przypomnieniem zdobytej wcześniej wiedzy na temat pierwszej pomocy, jak i swego rodzaju poradnikiem dla tych, którzy nie wiedzą, jak w określonych sytuacjach powinniśmy się zachować.
Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem Bezdroża
Komentarze
Prześlij komentarz