Przejdź do głównej zawartości

Pierwsza pomoc w górach - Andrzej Górka, Łukasz Migiel, Maciej Mikiewicz, Przemysław Gancarczyk, Adam Ubych



Śmiało mogę powiedzieć, że „Pierwsza pomoc w górach” to książka, którą powinien przeczytać każdy, przede wszystkim ten, kto planuje górskie wędrówki, ale przyda się ona także tym, którzy wolą inne miejsca do aktywnego wypoczynku. Bo ratownicy medyczni w tej jednej publikacji zebrali wiedzę o tym, jak zachować się w przeróżnych sytuacjach, w których ktoś będzie potrzebował naszej natychmiastowej reakcji i pomocy.

Autorzy książkę zaczynają od zupełnie podstawowej, ale bardzo ważnej rzeczy, czyli odpowiedniego ubioru na wędrówki w różnych porach roku oraz od niezbędnych elementach wyposażenia naszego plecaka. Czytelnik dostaje prostą ściągę, o jakie rzeczy koniecznie powinien zadbać, niezależnie od tego jaką trasę wybiera i jak wysoko ma zamiar się wspiąć. To będzie na pewno świetnym przypomnieniem dla wprawionych turystów, ale także pomocną informacją dla tych, którzy dopiero rozpoczynają eksplorowanie szlaków.

W dalszej części w skrupulatny sposób opisano przeróżne przypadki, w których możemy się znaleźć, a w których będziemy musieli pomóc poszkodowanemu lub zadbać o własne bezpieczeństwo. Od zwykłych zwichnięć czy zasłabnięć, po dużo bardziej poważne i bezpośrednio zagrażające życiu sytuacje. Każdy przypadek zostaje dokładnie omówiony, a następnie dostajemy zwięźle rozpisany plan działania, w razie znalezienia się w konkretnej sytuacji.

Autorzy zadbali o prostotę języka, dzięki czemu przekazywana wiedza jest łatwo przyswajalna. Czytając tę książkę nie mamy poczucia, że czytamy podręcznik. Ważną rolę, w moim odczuciu, odgrywają tutaj także wszelkie rysunki, które pojawiają się przy opisywanych sytuacjach. Z lekkim zabarwieniem humorystycznym przedstawiają to, co autorzy opisują, dzięki czemu łatwiej zapamiętać i przyswoić chociażby kolejność działania czy sposób pomocy.

Książka została stworzona z myślą o tatrzańskich szlakach, ale jak wspomniałam na początku, jest to tak uniwersalna pozycja, że możemy po nią sięgnąć niezależnie od tego, w jakie góry planujemy się wybrać. Niemniej, zasłabnięcia, złamania, nagłe zatrzymania krążenia czy ukąszenia zdarzają się wszędzie i być może będziemy zmuszeni do udzielenia pomocy podczas spaceru czy w drodze do pracy, więc warto tego typu książki czytać i przyswajać tak ważną i potrzebną wiedzę.

Myślę że jest to warta uwagi lektura, która może się okazać jedynie przypomnieniem zdobytej wcześniej wiedzy na temat pierwszej pomocy, jak i swego rodzaju poradnikiem dla tych, którzy nie wiedzą, jak w określonych sytuacjach powinniśmy się zachować.


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem Bezdroża

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m