Przejdź do głównej zawartości

Dom obok - Klaudia Muniak




Thrillery Klaudia Muniak miałam już okazję kiedyś poznać i przyznać muszę, że były to całkiem dobre historie, które jednak nie zrobiły wtedy na mnie większego wrażenia. Sięgając więc po „Dom obok” nie miałam większych oczekiwań, a dostałam thriller, od którego absolutnie trudno było się oderwać!

Mileną chciała zrobić niespodziankę rodzicom i bez zapowiedzi przyjeżdża do rodzinnego domu, w którym jednak nikogo nie zastają. Chcąc dostać się do ogródka, w którym prawdopodobnie jej mama zostawiła klucze do domu, prosi o pomoc sąsiadów mieszkających obok, którzy nie cieszą się dobrą sławą. Kiedy dziewczynie rozładowuje się telefon, a w ogrodzie nie znajduje kluczy, postanawia wracać do Gdańska. Sąsiad nalega jednak, aby przenocowała u nich, nie chcąc puścić dziewczyny samej w podróż po nocy. Następnego dnia Milena budzi się w zamkniętym pokoju, nie ma przy sobie swoich rzeczy, a ostatnie, co pamięta, to drogę na postój taksówek. W pokoju, w którym się obudziła, zaczyna się prawdziwy koszmar.

Muszę przyznać, że już od pierwszych stron tej historii bije niesamowity klimat. I chociaż na początkowych stronach nie dzieje się nic specjalnie dziwnego, ciągle towarzyszy czytelnikowi dreszcz niepokoju, który z każdą stroną tylko się wzmaga. Muniak po mistrzowsku buduje napięcie, a książka, mimo że przeraża, jest napisana tak lekkim piórem, że właściwie czyta się sama.

„Dom obok” to thriller naprawdę przerażający - dostajemy szczegółowy opis tego, co się działo z Mileną, a trzeba mieć na uwadze, że naprawdę wiele wycierpiała. I chociaż autorka sprawnie oddaje wszystkie myśli i odczucia, jakie towarzyszyły więzionej dziewczynie, nie sposób sobie wyobrazić, co musiało się tak naprawdę dziać z psychiką dziewczyny, która została nie tylko porwana i była przetrzymywana w zamkniętym pomieszczeniu, ale także codziennie poddawana była torturom.

Ciekawe zestawienie tworzy tutaj dwutorowość, przedstawianie wydarzeń z perspektywy nie tylko porwanej dziewczyny, ale także szukającej jej rodziny. Zestawienie tego, co wydaje się Milenie z tym, czego w każdym kolejnym dniu dowiadują się jej bliscy i prowadzący śledztwo policjanci, dodaje całej opowieści jeszcze większego napięcia, emocji i chęci odkrycia w końcu wszystkich kart.

No i najważniejszym aspektem tej opowieści jest psychika bohaterów - zarówno oprawcy, jak i porwanej. Muniak odkrywa przerażające granice ludzkiej wytrzymałości, pokazuje, w jaki sposób różne przeżyte traumy mogą wpływać na nasze życie i jak wiele jesteśmy w stanie znieść i zrobić, w obliczu prawdziwego zagrożenia życia. Przyznam, że mimo całej brutalności i tego ogólnego przerażenia, jakie panują w tej historii, czyta się ją z zapartym tchem, nie chcąc odrywać się choćby na minutę.

Klaudia Muniak stworzyła naprawdę świetny thriller, który dostarcza czytelnikowi wielu emocji. Jestem pod wrażeniem tej historii i na pewno na długo pozostanie w mej pamięci. Mogę śmiało stwierdzić, że był to dla mnie najlepszy thriller Muniak z tych, które do tej pory przeczytałam i już nie mogę doczekać się kolejnych! Naprawdę warto sięgnąć po „Dom obok”.



Książka przeczytana dzięki współpracy z Wydawnictwem Czwarta Strona Kryminału.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m