Przejdź do głównej zawartości

Niech to usłyszą - Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek



„Niech to usłyszą” to książka stworzona przez Wojciecha Chmielarza i Jakuba Ćwieka na kanwie audioserialu kryminalnego emitowanego w Radio ZET. Dwóch pisarzy stworzyło kawał naprawdę dobrej historii.

Wszystko zaczyna się od jednego telefonu. Podczas audycji do radia dodzwania się znana piosenkarka Maggie. Przerażona kobieta prosi o wpuszczenie na antenę swojego porywacza, w innym przypadku zostanie zabita. Porywacz chce, aby cała Polska wysłuchała tego, co ma do powiedzenia - ale stacja nie chce dać się zastraszyć i nie planuje ulec przestępcy. Jak skończy się ta historia?

Przyznam, że zupełnie nie spodziewałam się, że ta historia aż tak mnie porwie. „Niech to usłyszą” to kawał dobrej opowieści, która i potrafi rozbawić, i trzyma w napięciu, a na końcu jeszcze zaskakuje. Co prawda od samego początku można się spodziewać tego, kim jest porywacz, ale to absolutnie nie wpływa na znużenie fabułą. Przeciwnie, chłonie się rozdział po rozdziale, a kolejne rzucane wskazówki tylko podbijają ciekawość i chęć odkrycia prawdy.

„Niech to usłyszą” to wielowątkowa opowieść, w której poznajemy losy i problemy naprawdę wielu bohaterów. Na szczęście Chmielarz i Ćwiek z powodzeniem przeprowadzają nas przez całą fabułę w taki sposób, ze nie sposób zgubić wątku czy pomylić bohaterów. Wiele historii tak naprawdę się ze sobą przeplata, a dopiero pod sam koniec wszelkie niedomówienia, czy znaki zapytania, wskakują na swoje miejsce, tworząc klarowną całość.

Wszystkie te historie, które znalazły się w książce, przedstawiają opis kruchej ludzkiej psychiki, która nie potrafi sobie do końca poradzić z różnymi zadrami i traumatologią, które przygotował dla nas los. To obraz tego, jak łatwo jednym zdarzeniem, jednym błędem czy nieprzemyślaną decyzją, można wręcz przekreślić sobie całe życie. Historia potknięć, pomyłek, prób naprawienia swoich błędów i wykrzyczenia niesprawiedliwości, jaka rządzi światem.

Ja bawiłam się naprawdę świetnie. Ciekawie poprowadzona sprawa, wiele zawiłości, dużo mylących wskazówek i nieoczywiste rozwiązanie - czego chcieć od książki więcej? Jeżeli nie macie pomysłu, po jaką książkę teraz sięgnąć, koniecznie wybierzcie „Niech to usłyszą”! 

Jeżeli wolicie formę słuchaną, audioserial (w gwiazdorskiej obsadzie!) czeka na Was na stronie internetowej Radia ZET oraz w aplikacji EmpikGo. 


Książka przeczytana dzięki współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m