Przejdź do głównej zawartości

Nieszczęście w szczęściu - Olga Rudnicka


Niejednokrotnie spotykałam osoby nad wyraz przesądne, które wierzyły we wszystkie czarne koty, czterolistne koniczyny i przechodzenie pod drabiną. Często sama łapię się na tym, że wolę na chwilę przysiąść w domu, kiedy muszę się po coś do niego wrócić. Tekla Nuszka jednak przebija wszystkie te drobne wierzenia i przesądy, posiadając w swojej torebce różnego rodzaju amulety na przeróżne przypadłości. 

Dominika, kuzynka Tekli, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i udaje się na policję zgłosić zawiadomienie o próbie popełnienie przestępstwa. Uważa, że wszystkie dziwne rzeczy, który w krótkim czasie przydarzyły się Tekli, nie są wynikiem zbiegu okoliczności czy zwyczajnego pecha, a ktoś czycha na życie kuzynki. Ze względu na bardzo słabą reputację obu pań (wszyscy uważają Tekle wręcz za wiedźmę), nikt nie chce dać wiary w wymysły dwóch kobiet. Ta sprawa jednak może okazać się swego rodzaju odkupieniem win komisarza Gawrona, dlatego wraz z komisarz Franciszką postanawiają zająć się sprawą Tekli. 

Książka prowadzona jest właściwie w dwóch liniach czasowych - teraźniejszości i swego rodzaju retrospekcji, wspomnień dotyczących wydarzeń, które w jakiś sposób mogą mieć znaczenie dla całej sprawy. Dzięki czemu stopniowo poznajemy główną bohaterkę i to, jak odmienne zdanie mają ludzie od tego, co ona sama o sobie myśli. 

To dość pokręcona opowieść o kobiecie, która na wszelkie dolegliwości życiowe znajdzie odpowiedni kolor świecy do zapalenia, czy na szybko skonstruuje swego rodzaju amulet, który powinien chronić lub przyciągać to, czego akurat ktoś pragnie. W pokręcone pomysły Tekla zawsze wciągnie swoją kuzynkę, a kiedy dwójka policjantów postanawia się zająć sprawą zepchnięcia Tekli ze schodów (i innymi drobnymi incydentami), kobieta wciąga w swoje magiczne upodobania także komisarz Frankę. 

Teoretycznie „Nieszczęście w szczęściu” jest komedią kryminalną, ja bym się bardziej skłaniała do określenia tej książki obyczajówką, ze wskazaniem na komedię. Tego wątku kryminalnego nie pojawia się tutaj dużo, opiera się on właściwie na przepytywaniu sąsiadów i współpracowników Tekli, dzięki czemu dostajemy pełen obraz postaci. Samo zepchnięcie ze schodów może i byłoby dobrym początkiem na bogatsze rozwinięcie wątku, jednak przez całą sprawę ta sytuacja jest bagatelizowana, przez co i czytelnik nie postrzega tego jako sytuacji zagrożenia życia. 

Prowadzenie fabuły jest dość dynamiczne, jednak odebrałam je trochę chaotycznie. Ze względu na to, trudno było mi się na początku „wgryźć” w tę historię, trzeba przyznać, że styl autorki jest nieoczywisty. Niemniej, po kilkudziesięciu stronach udało mi się wciągnąć w opowieść i dalej już przez książkę się płynęło. Być może przyczyną trudnego początku z tą lekturą było również to, że „Nieszczęście w szczęściu” jest już drugą książką o przygodach Tekli, a pierwszej nie miałam okazji jeszcze przeczytać. Oczywiście, nieznajomość poprzedniego tomu, mimo wielu aluzji do wydarzeń z niego, jakoś specjalnie mi nie przeszkadzała w odbiorze całej historii, niemniej, gdybym sięgnęła po te książki w kolejności chronologicznej, byłabym już zaznajomiona z piórem autorki. 

Mimo skąpego wątku kryminalnego, można naprawdę dobrze bawić się przy tej lekturze. Głównym czynnikiem powodującym ogólną wesołość jest osoba Tekli, która z rozbrajającą pewnością siebie idzie przez świat, nie zastanawiając się na przykład nad tym, jak wiszący but poprzebijany gwoździami powieszony nad drzwiami, wygląda w oczach innych ludzi. Jest też postacią, która „co w sercu, to na języku”, przez co nie zjednuje sobie specjalnie dużo przychylnych ludzi. 

Zabrakło mi jednak w tej książce skupienia większej uwagi na bohaterach - tak naprawdę w dużym stopniu poznajemy Teklę (co absolutnie nie dziwi, w końcu to o niej miała być ta książka), jednak tylko poprzez zupełnie różnorodne wypowiedzi ludzi, z którymi kobieta miała do czynienia. Pozostałe postacie tak naprawdę są, bo są i autorka nie rozwodzi się nad nimi specjalnie. Jakiekolwiek relacje między bohaterami też pozostawiają wiele do życzenia.

„Nieszczęście w szczęściu” to po prostu przyjemna rozrywka na praktycznie dwa wieczory. Czytało mi się te historię naprawdę przyjemnie, czasami wywoływała mój uśmiech, czasami nawet kręcenie głową z niedowierzania z powodu wręcz absurdalnych historii z Teklą w roli głównej. Ta historia nie pojawi się w zestawieniu najlepszych przeczytanych przeze mnie książek, ale nie mogę powiedzieć, żeby mi się nie podobała. Jeżeli szukacie czegoś przyjemnego, lekkiego i zabawnego na już coraz chłodniejsze wieczory, to śmiało możecie sięgnąć po najnowszą książkę Olgi Rudnickiej. 



Książka przeczytana dzięki współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m