Przejdź do głównej zawartości

Jestem twoją córką - Anna Karpińska


Jesteś w stanie sobie wyobrazić, jak po kilkudziesięciu latach życia dowiadujesz się, że przez cały ten czas Twoi rodzice Cię okłamywali? Bohaterzy książki Anny Karpińskiej „Jestem twoją córką” muszą zmierzyć się z wieloma tajemnicami swoich rodziców, które wychodzą na jaw dopiero wtedy, kiedy oboje umierają, komplikując życie.  

Na odczytaniu testamentu Sambora Jaremy, Weronika, Krzesimir oraz Jędrzej dowiadują się, że ich ojciec miał pozamałżeńską córkę, która także została uwzględniona do podziału spadku. Idealny obraz małżeństwa ich rodziców i ojca, którego uważali za męża bez skazy, zupełnie legł w gruzach. Dodatkowo, rodzeństwo musi jak najszybciej odnaleźć spadkobierczynię, aby móc dysponować majątkiem i zarządzać firmą ojca. Odnalezienie siostry Dobrosławy i kolejne tajemnice, które przy okazji wyjdą na jaw, zaprowadzą chaos w dotychczas spokojnym życiu rodzeństwa.

Historia w tej powieści opisana jest z perspektywy czterech kobiet i to ich losy poznajemy. Na początku możemy przeczytać o wydarzeniach z lat osiemdziesiątych, przez które przeprowadzają czytelnika Marta, matka trójki rodzeństwa i żona Sambora, oraz Blanka, matka Dobrosławy i niegdysiejsza kochanka Sambora. Później historia opowiedziana jest z perspektywy Weroniki oraz Dobrosławy. Dzięki temu poznajemy wszystkie zawiłości w tych rodzinnych perypetiach z różnych perspektyw, które dają pełen obraz wydarzeń.

„Jestem twoją córką” to historia, która w pewnym momencie zaczyna przypominać niezłą telenowelę. Losy bohaterów łączą się ze sobą na absolutnie niewyobrażalnych drogach. Niemniej, mnie się te wszystkie połączenia bardzo podobały. Momentami ta opowieść przybierała wręcz absurdalnych barw, jednak gdyby się dłużej zastanowić, wszystkie wydarzenia są zupełnie prawdopodobnie i naprawdę mogłyby mieć miejsce w prawdziwym życiu. Warto też dodać, że w książce pojawia się ogrom bohaterów - wiem, że dla wielu czytelników może okazać się to problematyczne. Sama nie do końca lubię, kiedy w książkach pojawia się tak wiele postaci, bo naprawdę łatwo pogubić się w tym, kto jest kim. Tutaj jednak nie miałam z tym problemu, książka napisana jest prosto i przejrzyście, dzięki czemu absolutnie nie miałam problemu z odnalezieniem się w tych wszystkich historiach. 

Ta książka miała w sobie coś takiego, że trudno mi się było od niej oderwać. Ciekawy klimat i ludzkie problemy, których rozwiązywanie nie przychodziło bohaterom z łatwością. Trudne rozmowy i jeszcze trudniejsze decyzje spadają na bohaterów w najmniej upragnionym momencie, a piętrzące się tajemnice zdecydowanie nie pomagają pozbierać myśli. „Jestem twoją córką” to ciekawi bohaterowie, osadzeni w przytłaczającej rzeczywistości kłamstw i rodzinnych problemów. To obraz tego, jak wydająca się idealna rodzina skrywa wiele tajemnic i przykrych wydarzeń z przeszłości. Jednocześnie pokazuje to także tę dobrą stronę siły rodzinnych więzi, które w najtrudniejszych momentach okazują się zbawienne. Powieść opowiada o bezinteresowanej pomocy i próbie ponownego odnalezienia się w codziennym życiu. 

Ja jestem naprawdę zauroczona tą historią, która mimo zawiłości i ogromnej ilości bohaterów, jest całkiem prosta. Zupełnie wciągająca z ciekawie zarysowanym klimatem. Naprawdę można się zatracić w losach rodzeństwa Jaremów i żyć nimi jeszcze długo po skończeniu książki. Jeżeli lubicie czytać o takich rodzinnych perypetiach, w których jeden mały błąd prowadzi do poważnych konsekwencji, to śmiało możecie sięgnąć po książkę Anny Karpińskiej. 



Książka przeczytana dzięki współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m