Przejdź do głównej zawartości

Włosi - John Hooper


Okres wakacyjny sprzyja różnorakim podróżom, a to się wiąże z poznawaniem nowych miejsc i kultur. Ten letni czas to także idealny moment na książkowe podróże, dzięki którym, nie ruszając się z domu, możemy dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy o jakimś państwie. Na tego typu wycieczkę zabiera nas John Hooper ze swoją książką „Włosi”.

Książka Johna Hoopera przeczekała na mojej półce trochę czasu od premiery, niemniej czekałam z nią na nieco odpowiedniejszy moment - a wakacje właśnie takim dobrym czasem się wydają. Przeczytanie tej książki sprawiło, że najchętniej już teraz spakowałabym walizkę i wyruszyła w podróż do Włoch! Oczywiście nie jest to w żadnym stopniu przewodnik po tym kraju, niemniej czytanie różnorakich ciekawostek dotyczących Włochów i ich życia, sprawiło, że odczułam swoistą tęsknotę za włoskimi uliczkami i jedzeniem.

John Hooper spędził we Włoszech 15 lat jako korespondent zagraniczny, nie ulega więc wątpliwości, że zdążył poznać ten kraj, ludzi i wszystkie ich zwyczaje czy nawet dziwactwa. Z lekkością opisuje wszystko to, co zaobserwował, podsuwając różnego rodzaju ciekawostki. Autor z powodzeniem objaśnia zamierzchłą przeszłość Włoch, płynnie przechodząc do teraźniejszości, skupiając się w każdym rozdziale na nieco innych aspektach. Dzięki temu z powodzeniem książkę tę można czytać zupełnie wyrywkowo, a każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

„Włosi” będzie odpowiednią pozycją dla tych, którzy wybierają się do Włoch i chcą nieco przybliżyć sobie kulturę i zwyczaje panujące w tym kraju. Będzie to też przyjemna lektura dla tych ciekawych świata, którzy lubią po prostu poznawać nowe rzeczy. I na pewno fajnie sprawdzi się też jako ciekawa, ale i lekka lektura na wylegiwanie się na słońcu. 

Dla mnie okazała się to naprawdę ciekawa, przyjemna lektura, przez którą właściwie się płynęło. Momentami jednak autor poruszał tematy, które nie do końca mnie interesowały, wtedy musiałam zmagać się z nieco ciągnącymi, nieco nużącymi rozdziałami - chociażby te o naprawdę zamierzchłych czasach czy czysto politycznych sporach. Niemniej, myślę że z tej książki wyłania się w miarę pełen obraz życia Włochów, ta historia tłumaczy różne ich zachowania i zwyczaje, dlatego każdy odnajdzie w niej coś, co go szczególnie zainteresuje! 


Książka przeczytana dzięki uprzejmości Wydawnictwa W.A.B.

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m