Przejdź do głównej zawartości

Sycylijskie Lwy - Stefania Auci


„Sycylijskie Lwy” to cudowna, pięciusetstronna podróż do dziewiętnastowiecznej Sycylii, która pochłonie  Was do tego stopnia, że nie odłożycie jej, dopóki nie poznacie całej historii. Wydawnictwo W.A.B. zapewnia czytelnikom świetną rozrywkę i cudownej oprawie. 

Mamy 1799 rok, kiedy bracia Paolo i Ignazio Florio wyruszają do Palermo w poszukiwaniu lepszego życia. To właśnie tam narodzi się prawdziwe bogactwo rodu Floriów, ale zanim to nastąpi, będą musieli poradzić sobie z wszelkimi przeciwnościami, z niechętnie nastawionymi do nich miejscowymi, z wieloma urazami do siebie nawzajem, z niespełnionymi miłościami i z tą ciągłą potrzebą bogacenia się. Syn będzie próbował spełnić nie tylko marzenia nieżyjącego ojca, ale także własne wybujałe ambicje.

Stefania Auci stworzyła niesamowicie klimatyczną powieść o kilku pokoleniach rodu Floriów, pokazując ich niełatwą drogę do bogactwa i dostatniego życia. Podczas czytania można naprawdę poczuć się częścią wydarzeń, jakby czytelnik sam spacerował uliczkami Palermo, podglądając życie bohaterów. To opowieść zabiera nas w zupełnie inny świat, przenikamy do niego i nie łatwo jest tak po prostu o nim zapomnieć po skończonej lekturze. 

Na uznanie zasługują także bohaterowie, niemalże z krwi i kości. Każdy na swój sposób charakterystyczny, zupełnie żywy wraz ze wszystkimi swoimi cechami. Auci stworzyła postacie, którym zarówno kibicujemy i cieszymy się z każdego najdrobniejszego zwycięstwa, jak i wręcz nienawidzimy ich za brutalność, bezkompromisowość oraz poczucie nieomylności. Sami bohaterowie potrafią wywołać w czytelniku wiele skrajnych emocji, co tylko sprawia, że czytanie tej książki jest jeszcze przyjemniejsze. 

„Sycylijskie Lwy” to opowieść o wielu różnych aspektach dziewiętnastowiecznego życia. Aranżowane małżeństwa, które nie przynoszą nic, oprócz rosnącej wzajemnej niechęci i nienawiści, niespełniona miłość, która mogłaby zaszkodzić rodzinnym interesom, przymus podporządkowania się, próby przetrwania walk i zamieszek w mieście, wpisanie się w łaski arystokratów i w końcu ta ciągła chęć do pomnażania majątku i panowania nie tylko w mieście.

Teoretycznie sama fabuła brzmi podobnie do tych, jakich wiele. Niemniej, Auci stworzyła powieść, która pochłania, która ma w sobie coś takiego, że naprawdę nie chce się jej odkładać, której wydarzenia przeżywa się tak, jakby samemu było się ich bohaterem. Absolutnie czarująca, którą można pochłonąć w dosłownie dwa wieczory. Ja jestem totalnie kupiona, nie wahajcie się dłużej, śmiało dajcie się porwać historii zawartej w „Sycylijskich Lwach”!


Książka przeczytana dzięki współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m