Przejdź do głównej zawartości

Za cenę śmierci - Małgorzata Rogala


Małgorzata Rogala ponownie zabiera czytelnika do Pełni, gdzie trwający względny spokój zostaje przerwany, a podkomisarz Monika Gniewosz będzie musiała rozwikłać kolejną zagadkę. „Za cenę śmierci” to drugi tom z serii „Pełnia tajemnic”, którą rozpoczęła książka „Milcząc jak grób”.

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami Pełni zaliczyłam do bardzo udanych, dlatego nie mogłam przepuścić okazji na przeczytanie kolejnej książki z ich udziałem. I po raz kolejny Rogala nie zawodzi! Pełnia, po niedawnych wydarzeniach, zyskała nieco rozgłosu i została niemalże najechana przez turystów. W pensjonacie nad jeziorem trwa pełne oblężenie, a Dobrzyński musi ciągle odmawiać kolejnym turystom noclegu. Szybko okaże się, że nie wszyscy przyjechali do Pełni w celach turystycznych, a kolejne incydenty zaburzą spokój miejscowości, po raz kolejny wtłaczając w mieszkańców niepokój. 

Podczas czytania „Milcząc jak grób” zachwyciłam się zarówno klimatem małej miejscowości, jak i bohaterami tamtej historii. Sięgniecie po „Za cenę śmierci” było swoistym powrotem do tego miasteczka, a okazało się ono równie przyjemne, jak za pierwszym razem. Tym razem historia zaczyna się całkiem niewinnie - włamanie do przydomowej manufaktury Ekielskich wydaje się nieprzyjemnym, ale jedynie przypadkowym wybrykiem. Podkomisarz Gniewosz odczuwa jednak swego rodzaju podniecenie, wyczuwając nieco poważniejszą sprawę i wcale się nie myli - kolejne zdarzenia sprawiają, że policja ma pełne ręce roboty, a po miasteczku kręci się ktoś, kto może być naprawdę niebezpieczny. 

Oprócz zawiłej sprawy, która spadnie na głowę Moniki, kobieta będzie musiała po raz kolejny zmierzyć się z przeszłością. Wydawać by się mogło, że razem z córką odżyły w Pełni, zadomawiając się na dobre i porzucając przykre wydarzenia, niestety nie wszystko idzie po ich myśli. Gniewosz będzie musiała zadbać o siebie, nadal próbując namówić swoją matkę do zeznań, które zagwarantują jej wyjście na wolność. 

Muszę przyznać, że niemalże przez całą historię byłam przekonana, kim jest antagonista i zastanawiałam się, dlaczego tak naprawdę od samego początku wszystko dobitnie wskazuje jedną osobę. Cóż, autorka pewnie uśmiechała się pod nosem, tworząc tę historię, bo dosłownie na ostatnich stronach okazało się, że to zupełnie inna osoba, którą obstawiałam! Szczerze mówiąc, nie domyśliłam się innego rozwoju wydarzeń (chociaż liczyłam na jakiś zwrot akcji!), być może te wszystkie wskazówki na początku nieco uśpiły moją czujność. Niemniej, byłam pozytywnie zaskoczona. 

Ta historia jest ukazaniem ludzkiej chęci posiadania, pociągiem do czegoś niedozwolonego, a jednocześnie obrazem tego, do jakich czynów człowiek jest w stanie się posunąć, żeby zdobyć to, co sobie wymarzył. Teoretycznie ciągle powtarza się, aby dążyć do marzeń, ale jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić za to, aby osiągnąć to, czego pragniemy? Cenę śmierci?

Jest to co prawda drugi tom cyklu, ale jeżeli nie czytaliście „Milcząc jak grób” nic straconego, spokojnie możecie przeczytać „Za cenę śmierci” bez znajomości poprzedniego tomu. Autorka w fabule wyjaśnia wszystkie wątki, które są niezbędne, aby zrozumieć konkretne wydarzenia. Oczywiście mimo wszystko zachęcam także do sięgnięcia także po pierwszą część, której recenzje także możecie przeczytać na blogu. Bardzo polubiłam się z piórem Małgorzaty Rogali i mam głęboką nadzieję, że autorka zabierze nas jeszcze do Pełni, serwując kolejną ciekawą sprawę! 


Książka przeczytana dzięki współpracy z Wydawnictwem Czwarta Strona Kryminału

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m