Przejdź do głównej zawartości

Broad Peak. Darowane życie - Monika Witkowska


Książki Moniki Witkowskiej, o czym prawdopodobnie już wspomniałam, mogłabym polecać dosłownie każdemu - zarówno tym zaznajomionym już z górską literaturą, tym, którzy swoją przygodę z nią chcą rozpocząć, ale także tym, którzy są po prostu ciekawi świata. Bo Witkowska swoje książki mimo wszystko pisze przede wszystkim o ludziach - i ja to doceniam. 

Tym razem autorka zabiera nas w Karakorum, do bazy pod Broad Peakiem. Mimo, że to dopiero 12. góra świata, jej zdobywanie nie jest lekką wspinaczką. Niemałych problemów góra przysporzyła także Witkowskiej, która z niepowodzeniami i różnymi przeszkodami musiała zmagać się już tak naprawdę od samego początku planowania wyprawy. I chociaż Monika nie stanęła na szczycie Broad Peaku, to jej historia jest naprawdę niesamowita, a sama książka dopracowana nawet w najdrobniejszych szczegółach. 

W „Broad Peak. Darowane życie” nie przeczytamy jedynie suchego sprawozdania z wyprawy, skupiającym się głównie na samej pracy w górze. Od tej książki dostajemy naprawdę wszystko, o czym można chcieć przeczytać, myśląc o górskiej wyprawie. Witkowska nie zapomina o opisie planowaniu wyprawy i samej podróży do bazy, pamięta także o opisach powrotu i ponownego zatopieniu się w zwykłej codzienności. Przede wszystkim, autorka nie zapomina także o innych - u Witkowskiej pojawiła się już swego rodzaju tradycja, że każda jej wyprawa w wysokie góry powinna komuś pomagać. Tym razem jest to Antek, chłopiec z dziecięcym porażeniem mózgowym, dla którego podczas swojej wyprawy Monika otworzyła zbiórkę pieniędzy. Celem było zebranie dokładnie tyle złotówek, ile metrów wysokości ma Broad Peak. Antkowi, z którym autorka złapała naprawdę dobry kontakt, oczywiście poświęconych jest kilka stron książki.

Wspominałam już o tym, że Witkowska swoje książki pisze o ludziach - w „Darowanym życiu” poznajemy dzięki autorce bardzo wiele wspaniałych ludzi, zarówno wspinaczy, jak i spotkanych na drodze miejscowych, którzy czasami okazywali się bardzo pomocni. Monika skupia się tutaj także na ludzkich przeżyciach, ich zachowaniach w górze (nie zawsze można je określić jako moralne), ich dramatach ale też ogromnych radościach. Kiedy wspomina o kimś, kogo spotkała podczas swojej wyprawy, bardzo często pojawia się wstawka, zawierająca nieco więcej o konkretnej osobie czy jej dokonaniach. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się, dlaczego jakaś osoba jest taka sławna, w końcu nie każdy musi znać wszystkich z nazwiska. 

Owe wstawki, o których piszę, pojawiają się dość często i zawierają także wiele ciekawostek dotyczących różnych górskich wydarzeń. Dostajemy m.in. pochodzenie nazw szczytów, ważne polskie wyprawy na Broad Peak czy nieco mniej chwalebne zestawienie tych, którzy na tej górze stracili życie. Znalazło się także miejsce na krótkie wywiady z Krystyną Palmowską, pierwszą kobietą, która zdobyła Broad Peak oraz z Krzysztofem Wielickim, który na tę samą górę wszedł w 22 godziny (trasa baza-szczyt-baza) i to samotnie, ustanawiając tym samym, do tej pory niepobity, rekord. 

Monika Witkowska pisze prosto, ale też dzięki temu trafia prosto w serca czytelników. Osobiście z niemałym zapałem zawsze zasiadam do jej książek, bo wiem, że mogę liczyć naprawdę na przyjemną, pełną ciekawostek lekturę, która pozwala spojrzeć nieco szerzej na wyprawy. Lubię też swego rodzaju filozofię wspinania Witkowskiej i to, że zawsze mówi jak jest, a niczego nie krytykuje. Ktoś się wspina z butą z tlenem? Ktoś nosi wszystkie swoje rzeczy samemu? Jeżeli tylko drugi wspinacz zachowuje się z szacunkiem do innych, tak naprawdę może robić cokolwiek mu się podoba, a w książce nie przeczytacie nawet najmniejszej wzmianki o tym, jakoby coś było złym zachowaniem. Góry każdy może zdobywać, jak tylko chce. 

I nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o graficznej stronie tej książki - jest naprawdę piękna! Duża ilość zdjęć mnie całkowicie zadowala, nie ukrywam, że uwielbiam górskie widoki, a tutaj zadbano o wizualizację niemal wszystkiego. Poza tym wszystkie graficzne wstawki także wyglądają świetnie, przez co całość prezentuje się naprawdę pięknie. I ja się zachwycam, zarówno tą wizualną stroną, jak i treścią - jeżeli tylko ciągnie Was do górskich wędrówek, albo jesteście ciekawi świata, koniecznie zwróćcie uwagę na „Broad Peak. Darowane życie”. 


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem Słowne

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m