Przejdź do głównej zawartości

Sukienka z wody - Agnieszka Litorowicz-Siegert


„Sukienka z wody” to moje pierwsze spotkanie z Agnieszką Litorowicz-Siegert, ale muszę przyznać, że okazało się ono bardzo owocne. Kiedy zaczynałam czytać tę książkę, właściwie nie spodziewałam się, że to będzie tak pochłaniająca historia. 

Alina wraca do swojego rodzinnego miasta, gdzie odwiedza swoją przyjaciółkę pogrążoną w śpiączce po wypadku. Edyta jest pisarką, a wypadek może zaszkodzić jej w rozwoju kariery. Mąż Edyty oraz jej druga przyjaciółka Rena namawiają Alinę, która też ma doświadczenie pisarskie, aby dokończyła książę Edyty za nią. Czy Alina będzie w stanie „wejść” w umysł przyjaciółki, zrozumieć emocje i podążać za jej wrażliwością, aby dokończyć pomysł tak, jak zrobiłaby to sama Edyta? 

Często zdarza się, że przyjaźnie okazują się naprawdę silną, wyjątkową więzią. Czy istnienie pewnego rodzaju połączenia dusz jest możliwe, czy jest to jednak tylko pusty frazes, nie znajdujący odzwierciedlenia w rzeczywistości? Historia Aliny pokazuje, że silna, wieloletnia przyjaźń może skutkować owym połączeniem, zrozumieniem drugiego człowieka na zupełnie innym etapie. O taką przyjaźń warto walczyć i trzeba ją pielęgnować. 

„Sukienka z wody” to historia totalnie wciągająca, angażująca, zupełnie nie pozwalająca się odłożyć, a jednocześnie tak bardzo chwytająca za serce. Trudno o niej przestać myśleć, mimo że tak naprawdę sama historia jest tutaj zupełnie prosta. Niemniej, to właśnie w prostocie kryje się całe piękno, jakie udało się autorce zawrzeć w tej książce. Czyta się ją z zapartym tchem, trochę podziwiając, trochę może nawet zazdroszcząc takiej relacji bohaterkom. Trzeba bowiem naprawdę wielkiego zaangażowania w relację z drugą osobą, aby porzucić swoje życie, zaszyć się w małym miasteczku i spróbować odnaleźć najskrytsze emocje przyjaciółki, aby dokończyć jej książkę i zapracować na jej sukces. 

Na korzyść tej książki działa również tajemnica, jaką owiana jest cała historia. Powolne odkrywanie nieznanych do tej pory aspektów życia Edyty sprawia, że jeszcze trudniej odciąć się od tej historii, nie myśleć o niej. Czytelnik razem z przyjaciółkami próbuje odkryć ostatnie wydarzenia, które miały wpływ na powstawanie książki pisarki. Mimo różnych wydarzeń, które dzieją się podczas całej historii, ciągle odczuwa się obecność owej tajemnicy i czeka na jej rozwiązanie. Ten zabieg zdecydowanie zadziałał na plus. 

„Sukienka z wody” jest przede wszystkim opowieścią o przyjaźni, tej najpiękniejszej, trwałej, która rozumie, wspiera, która wiele wybaczy. O takiej przyjaźni czyta się z największą przyjemnością i lekką zazdrością, w końcu wydaje mi się, że niejedna osoba marzy, aby mieć przy sobie kogoś, kto nie bacząc na własne problemy, będzie w stanie wesprzeć w najgorszym momencie życia. Książka jest również opowieścią o miłości, która spotyka nas często w bardzo przypadkowym, mogłoby się wydawać nieodpowiednim, momencie życia. O miłości, która jest w stanie przetrwać wiele lat i wiele różnych wydarzeń. To także opowieść o wielkiej wierze i nadziei, która może okazać się kluczowa przy wielkiej tragedii. 

Szczerze nie spodziewałam się, że ta prosta, mogłaby się wydawać zwyczajna, opowieść o codziennym życiu, o wydarzeniach, które mogłyby dziać się obok nas w rzeczywistości, tak bardzo mnie pochłonie i emocjonalnie zaangażuje. Litorowicz-Siegert totalnie skradła moje serce i myślę z uśmiechem o historii, którą stworzyła. Powiem więcej, mam nawet ochotę zanurzyć się w tej książce ponownie, mimo że od jej przeczytania minęło ledwie kilkanaście godzin. „Sukienka z wody” to po prostu piękna historia, którą mam nadzieję przeczytacie i dacie się oczarować tak, jak ja. 



Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m