Przejdź do głównej zawartości

Małe zbrodnie - Magdalena Majcher


Pióro Magdaleny Majcher poznałam przy okazji książki „Obca kobieta”, zachwyciłam się wtedy prostotą i jednocześnie umiejętnością opisania zwyczajnych, przyziemnych sytuacji w sposób, który czytelnika potrafi wciągnąć i zachwycić. „Małe zbrodnie” tylko potwierdzają tę umiejętność autorki, a sama historia zawarta w tej książce zarówno przeraża, jak i właśnie zachwyca. 

„Najbardziej wstrząsające w tej historii jest to, że wydarzyła się naprawdę” - możemy przeczytać na pierwszej stronie książki, poprzedzającej całą historię i już to zdanie świetnie wprowadza w mroczny, a nawet przerażający świat, jaki został przedstawiony w „Małych zbrodniach”. Książka oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce w 2000 roku, a autorka naprawdę skrupulatnie przygotowała się do stworzenia tej historii. 

W małej miejscowości na Mazowszu w jednym z gospodarstw zostają odkryte szczątki niemowlęcia. Podczas prowadzonych czynności, policja odnajduje kolejne dziecięce szkielety i wszystko wskazuje na to, że matką zmarłych dzieci jest Lidia Gładoch, która jakiś czas temu uciekła od męża i nikt nie zna jej obecnego miejsca pobytu. Najtrudniejsza w tym śledztwie okaże się zmowa milczenia, która zapadła w małej wsi.

Magdalena Majcher potrafi pisać tak, aby całkowicie zawładnąć czytelnikiem i nie pozwolić mu odłożyć książki. Jednocześnie autorka skupia się na sprawach, które - tak, jak w przypadku „Obcej kobiety” - mogłyby wydarzyć się obok nas. „Małe zbrodnie” tym bardziej dobitnie trafiają do czytelnika, bo wydarzenia w nich zawarte faktycznie miały miejsce, mimo że podczas czytania odnosi się wrażenie, że to po prostu świetnie skonstruowany kryminał. 

Autorka idealnie oddała lata, w jakich osadzona jest akcja tej książki. Może 2000 rok nie wydaje się jakoś specjalnie odległym terminem, jednak na przestrzeni tych lat wiele się zmieniło, a w „Małych zbrodniach” pojawiają się takie niuanse, które oddają istotę tamtego okresu. Absolutnie nie można się także w żaden sposób przyczepić do kreacji bohaterów, którzy byli autentyczni i każdy na swój sposób charakterystyczny. Tak naprawdę wszystko w tej książce jest na swoim miejscu, a sama historia wywołuje ogromny przekrój emocji - można się czasem uśmiechnąć, jednak w głównej mierze ta historia zaskakuje, przeraża, a nawet, przynamniej mnie osobiście, oburza i wywołuje wewnętrzny brak zgody na to, co się wydarzyło. 

„Człowiekowi wydaje się, że w ekstremalnej sytuacji położyłby się i płakał, a jednak kiedy najgorsze już się wydarzy, znajduje w sobie siły, których istnienia nie był nawet świadom” - ten cytat idealnie odnosi się do całej treści książki. Historia w niej zawarta pokazuje jak wiele jest w stanie znieść człowiek psychicznych i fizycznych upokorzeń czy wręcz znęcania się. Książka jednocześnie pokazuje, jak hermetyczne potrafi być małe, wiejskie środowisko i myślę, że do tej pory zdarzają się takie różne grupy społeczne, które zamykają oczy na różne wydarzenia, działając zgodnie z zasadą „nie mieszania się, w nie swoje sprawy”.

„Małe zbrodnie” to książka, po którą po prostu warto sięgnąć. Nie tylko ze względu na samą fabułę, która jest świetnie skonstruowana i idealnie oddaje lata, w których jest osadzona, ale także na wszystkie te wartości, które z tej historii można wyciągnąć. To książka o której myśli się jeszcze długo po jej skończeniu. Ja osobiście jestem zachwycona tą historią, jej wykonaniem i pokładam wielką nadzieję, że ta książka naprawdę długo nie „zejdzie” z czytelniczych list bestsellerów! 


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m