Przejdź do głównej zawartości

Święta w Port Moody - Ewelina Nawara i Małgorzata Falkowska


Rynek książki w pełni opanowały świąteczne historie, więc nie trudno w tym okresie o znalezienie lektury, która obiecuje bajkową, zimową scenerię i dużo miłości, żeby ogrzać czytelnika. Do tej pory nie miałam szczęścia w wyborze świątecznych powieści, nie przeczytałam jeszcze takiej, z której byłabym w pełni zadowolona. Widząc, że w tym roku na świąteczną książkę zdecydował się duet Eweliny Nawary i Małgorzaty Falkowskiej, bez zastanowienia skusiłam się na tę opowieść. Niestety, mimo tego, że pióro autorek bardzo mi się podoba, tak sama historia w książce „Święta w Port Moody” nie do końca przypadła mi do gustu. 

Poznajemy Abigail Sharpe, dziennikarkę, która właśnie stanęła przed szansą na awans. Na drodze do spokojnego oddania się pracy, staje jej telefon od matki, która oświadcza jej, że musi się zająć swoim chorym dziadkiem na czas wyjazdu rodziców. Abi nie jest zadowolona, bo zmuszona jest do powrotu do małego, rodzinnego miasteczka, z którego uciekła ponad dziesięć lat temu. Jak zareagują jej dawni znajomi i czy będzie w stanie odnaleźć się w Port Moody?

Historia zaczyna się całkiem przyjemnie, jest lekko, czasem zabawnie, a momentami robi się naprawdę gorąco. Mimo że rozwój akcji z góry jest możliwy do przewidzenia, pojawiają się w tej historii momenty, które mogą zaskoczyć. Autorki świetnie oddały urok małego miasta, zasypanego śniegiem. Podczas czytania czuć atmosferę, która panuje w Port Moody i na pewno można powoli nastrajać się na świąteczną atmosferę. 

Mam dwa zarzuty, który odebrały mi radość z czytania tej świetnie i uroczo zapowiadającej się historii. Jeden z nich jest poważny - historia z przeszłości, która tak naprawdę nadaje bieg całej akcji, przez którą życie bohaterów potoczyło się tak, a nie inaczej, opisywana jest w kilku rozdziałach zupełnie inaczej! Nie wiem czy autorki nie dogadały ze sobą tak ważnego elementu, czy same pogubiły się w tym, co tworzą, czy może zmieniły coś w ostatniej chwili, aby wytłumaczyć konkretne zachowanie bohaterów. Tak istotna jednak pomyłka była dla mnie nie do przejścia. Jeszcze teraz, pisząc tę recenzję, kartkuję strony i szukam wspomnianych sytuacji z nadzieją, że być może coś przeoczyłam lub źle zrozumiałam, ale nie - na samym początku owo zdarzenie przedstawione jest inaczej niż w późniejszych rozdziałach. Naprawdę duży minus.

Drugi zarzut to kółko, w którym utknęły losy bohaterów mniej więcej po 1/3 książki. Nie przesadzę pisząc, że co drugą stronę bohaterzy rzucają się na siebie, uprawiając niepohamowany seks, zaraz po tym krzyczą na siebie i kłócą się o rzeczy, które każde z nich widzi z innej perspektywy i nie dochodzą do porozumienia, a po kolejnych dwóch stronach historia się powtarza. I choć na początku takie sceny były nawet ekscytujące i wprowadzały sporo emocji w relacje Abi i Logana, tak po jakimś czasie to zrobiło się już naprawdę męczące. Oni właściwie ze sobą nie rozmawiali, nie potrafili otwarcie powiedzieć, czego praną, tylko rzucali się na siebie jak zwierzęta i tyle. Rozumiem, że to książka z rodzaju tych „grzesznych”, miało być gorąco i pobudzająco, ale warto byłoby również zadbać o jakiś rozwój relacji między bohaterami, a nie tylko na zaspokojenie ich potrzeb seksualnych co drugą stronę książki.

I tak, przyjemnie i ciepło zapowiadająca się historia, przerodziła się w książkę z serii tych, podczas czytania których męczę się i przewracam oczami, mając mimo wszystko nadzieję, że końcówka osłodzi mi wcześniejsze rozczarowania. Tym razem, jak można było się spodziewać, końcówka była dość ckliwa, ale przez ten brak rozmowy i rozbudowy relacji, nawet ta końcówka wydawała się trochę nie na miejscu. 

Przypominam sobie, że w poprzedniej książce tego duetu, „Niedoskonałym” również nie podobał mi się brak jakiejkolwiek komunikacji między bohaterami, tylko ciągle kłótnie i niedopowiedzenia. I chociaż dalej podtrzymuję, że Nawara i Falkowska mają lekkie pióro i przez ich historie - przynajmniej na początku - się dosłownie płynie, tak ta niezdolność do rozmowy i zdrowego podejścia do relacji bohaterów robi się męcząca. Szczerze nie wiem czy skusiłabym się na kolejną, nową książkę tego duetu - na pewno musiałabym to dokładnie przemyśleć.

Jeżeli lubicie opisy scen seksu co drugą stronę i nie przeszkadza wam nieudolność bohaterów do normalnej rozmowy, to pewnie spodoba Wam się ta książka. Atmosfera małego miasteczka i klimat świąt pełnych śniegu są zachowane, ale będziecie też musieli przymknąć oko na zupełne niedopracowanie najważniejszego wątku w książce. Dla mnie ta historia wypada naprawdę średnio. 


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem Muza
Recenzja dostępna także na portalu Poinformowani.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m