Przejdź do głównej zawartości

Pętla kłamstw - Agnieszka Siepielska


Przyznam szczerze, że mam niemały problem z książką Pętla kłamstw. Mój problem polega na tym, że absolutnie nie mam pojęcia, co o niej napisać. To jedna z tych historii, przez którą czytelnik przebrnie szybko, po skończeniu odłoży książkę na półkę i życie tej opowieści się kończy. 

Ava oddaje się charytatywnej pracy w centrum pomocy i jest niemalże całkowicie uzależniona od swojego męża. Mitchell to właściwie mąż jedynie na papierze, a między parą coraz częściej dochodzi do kłótni. Wtedy na drodze kobiety stają bracia Bennett, a starszy z nich, Mason, wyraźnie jest nią zainteresowany. Ava szybko poznaje takie rodzaje czułości, których do tej pory nie zaznała, jednak niedługo wszystko, w co wierzyła, ma okazać się kłamstwem. 

Przede wszystkim, totalnie nie czuć w tej historii upływu czasu i wszystko dzieje się tak szybko, że w pewnym momencie czytelnik musi zastanowić się, czy upłynęło już kilka tygodni czy tylko kilka szalonych godzin. Przez to też trudno doszukiwać się tu głębszych opisów relacji międzyludzkich, a wszystko opiera się na kilku zamienionych zdaniach i mnóstwem opisów upojnie spędzonych chwil. Osobiście nie lubię, kiedy książką opiera się na scenach seksu, a wszelkie rozmowy i próby poznania się wraz z etapem zakochiwania się w sobie, czytelnik musi sobie dopowiedzieć. 

Tak naprawdę to dość nierówna książka, przez jej większość nie dzieje się nic specjalnego. Dopiero przez ostatnie kilkanaście/kilkadziesiąt stron robi się ciekawie i z zapartym tchem śledzi się akcje, jednocześnie czekając na więcej. Dzięki temu też druga część książki zapowiada się obiecująco i mam nadzieję, że w niej będzie się dużo działo już od samego początku, aż do końca. Nie skreślam autorki, podobało mi się jej pióro i jestem pełna nadziei w związku z drugim tomem Dylogii Uczuć. Mam też wrażenie, że dużo łatwiej będzie mi ocenić obie książki (kiedy druga część już się pojawi), które stworzą pełen obraz historii. 

Na ten moment, jestem zaintrygowana szczególnie tą końcówką, pozostała część mnie raczej nie zachwyciła. Pokładam wielką nadzieję w tym, że w kolejnym tomie autorka nieco bardziej skupi się na relacjach.  


Książka przeczytana w ramach współpracy z Wydawnictwem Muza

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m