Przejdź do głównej zawartości

Chechło - Paulina Świst

To było moje pierwsze spotkanie z Pauliną Świst, nie licząc krótkich opowiadań w antologiach, ale zdecydowanie chcę więcej! Nie spodziewałam się, że ta historia aż tak trafi w moje gusta i to na pewno nie była pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam. 

Narracja w książce prowadzona jest z dwóch perspektyw: Pauliny - na początku poznajemy jako dziewczynę pracującą w urzędzie, bardziej poświęcającą się pisaniu własnej książki niżeli pracy, która w wolnych chwilach dorabia jako kelnerka. Już od pierwszych stron można poznać konkretny charakter dziewczyny. Druga perspektywa to opowieść adwokata Marcina, który trochę nieświadomie, pakuje się w nielegalne interesy. Połączenie się dróg tej dwójki okaże się naprawdę wybuchowe. 

Totalnie trafiło do mnie poczucie humoru w tej historii - nie było wymuszone ani żenujące, a dokładnie w punkt. Tak samo jak dialogi czy opisywane sceny seksu; często w książkach jest to przedstawiane w taki sposób, że ogarnia mnie dreszcz żenady, a tutaj nic takiego nie miało miejsca, co uważam za duży plus. Sam pomysł na fabułę również zasługuje na małe uznanie - co prawda, na początku jest nieco typowo i przewidywalnie, ale dodatek wątku kryminalnego, który spaja całą historię w całość, dodał tajemniczości i sprawiał, że trudno było oderwać się od czytania. 

Mimo wszystko wydaje mi się, że śmiało można było rozwinąć ten wątek, dzięki czemu książka zyskałaby na objętości. Nie wiem czy to ze względu na to, czy po prostu cała historia tak mnie wciągnęła i tak się spodobała, że wręcz czułam niedosyt po skończeniu. 

Warta uwagi pozycja, która idealnie sprawdzi się właśnie teraz, w okresie letnim. Właściwie płynie się przez tę historię i mam nadzieję, że jeżeli sięgnięcie po tę książkę, to, tak jak mnie, pochłonie was bez reszty! 


Komentarze

  1. Dawno nie czytałam dobrej książki z tego gatunku, więc może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m