Przejdź do głównej zawartości

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewiecz - Anna Kamińska

Biografię Wandy Rutkiewicz przeczytałam jeszcze w styczniu, ale jakoś do tej pory nie mogłam się zabrać za napisanie o niej kilku słów. Absolutnie nie dlatego, że książka mi się nie podobała - wręcz przeciwnie! Wanda była totalnie inspirującą osobą, dlatego mam nadzieję, że jeśli chociaż trochę interesują was tego typu książki, kiedyś sięgniecie po tę biografię i poznacie postać Wandy.

Myślę, że każdy gdzieś kiedyś słyszał to nazwisko. Nie pozostawia wątpliwości, że była to (i nadal jest) najpopularniejsza polska himalaistka. Głośno było o niej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ta biografia według mnie idealnie rysuje to, jakim człowiekiem w oczach innych była Wanda. 

Biografia zaczyna się obszerną historią dzieciństwa nie tylko samej Wandy, ale również jej rodziców. Nie powinno to dziwić, w końcu - jak sama nazwa wskazuje - jest to biografia, dlatego powinno stworzyć się cały obraz osoby. Mimo to, nie uważam za potrzebne tak szczegółowe nakreślenie życia rodziców czy nawet dziadków Wandy. Wystarczyłoby kilka niezbędnych informacji. Przez ten rozbudowany opis książka może nieco do siebie zniechęcać, ale nie zrażajcie się, później jest tylko ciekawiej.

Autorka stworzyła obraz Wandy, korzystając z różnych źródeł i głosów różnych osób; nie tylko z najbliższego otoczenia, ale też takich, które gdzieś na swojej drodze Wanda spotykała. Z wszystkich tych opisów wyłania się obraz zamkniętej w sobie, ale szalenie ambitnej i wytrzymałej kobiety, która nie chciała znać słów "nie da się". Osobiście jestem oczarowana jej osobą i uważam Wandę za naprawdę inspirującą kobietę. Wyrwała się z domu, w którym niekoniecznie działo się najlepiej, potrafiła ułożyć swoje życie na nowo i nieprzerwalnie dążyła do spełniania swoich marzeń. Kiedy znalazła sobie nowy cel, nie liczyło się dla niej nic innego. 

Tę opowieść czytałam z przyjemnością. Uważam, że to jedna z lepszych biografii i na pewno jest to osoba, którą warto poznać, jeżeli interesujecie się himalaizmem czy górami wysokimi. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m