Przejdź do głównej zawartości

To tylko przyjaciel - Abby Jimenez


"Co ma z tym wspólnego miłość? To głupie, nieracjonalne uczucie, Josh. Na jego podstawie nie wolno podejmować ważnych decyzji."


Zawsze podchodzę do romansów nieco sceptycznie, mimo że lubię je czytać, obawiam się, że będzie to tylko przesłodzona, cukierkowa historia. Trochę się obawiałam, że To tylko przyjaciel może okazać się właśnie taką historią, a ja bardzo nie lubię zawodzić się na książkach. Na szczęście, moje obawy nie znalazły pokrycia i świetnie się bawiłam podczas czytania tej książki. 

Kristen prowadzi swoją firmę, mieszka sama z psem, a jej chłopak jest w wojsku i widują się zdecydowanie za rzadko. Josh to młody i przystojny strażak, który właśnie przeprowadził się do Kalifornii i zaczyna służbę w nowej jednostce. Oboje mają zostać świadkami na ślubie swoich przyjaciół, jednak do pewnego małego incydentu nawet się nie znali. Kiedy Josh wjeżdża w samochód Kristen na światłach, ta dwójka jeszcze nie wie, jak bardzo będą mieli wpływ na swoje życie. (Uważam, że opis z tyłu książki zdradza zbyt wiele, nie czytajcie go!)

Przede wszystkim to historia, od której trudno się oderwać. Gdyby nie fakt, że ze zmęczenia zamykały mi się oczy, pewnie przeczytałabym ją w jedną noc. Przez całą książkę się dosłownie płynie. Ale co najważniejsze, ta książka zaangażowała mnie emocjonalnie. Tego naprawdę się nie spodziewałam, ale wszystkie historie bohaterów wywoływały we mnie wiele skrajnych emocji. 

"Dobra, Kyle. Ostatnio pracuję nad tym, żeby być lepszym człowiekiem, więc potraktuję cię wyjątkowo grzecznie. - Wbiłam w niego lodowate spojrzenie - Spierdalaj, proszę!"

Bardzo podobała mi się kreacja głównej bohaterki. Mimo że czasami totalnie jej nie rozumiałam, nie zgadzałam się z jej wyborami i miałam ochotę nią potrząsnąć, podobał mi się jej sarkastyczny sposób wypowiedzi i to, jak silną była osobą. To tylko przyjaciel to historia o miłości, która jest w stanie przezwyciężyć wiele, o uczuciu tak silnym, że jesteśmy w stanie zrezygnować z największych marzeń dla drugiej osoby. Opowiada o przyjaźni, stracie, rozpaczy i godzeniu się z tym, co przygotował dla nas los. Poruszająca i zabawna. 

Cała to opowieść jest przewidywalna, zakończenie również nie było dla mnie zaskoczeniem - ale to wcale nie oznacza, że czytałam je totalnie niewzruszona. Wręcz przeciwnie, właściwie do ostatnich stron ta historia mnie poruszała i bardzo mi się to podobało. Nie zalałam się łzami, ale wzruszyła mnie, a ilości wywołanych uśmiechów nawet nie zliczę. 

To tylko przyjaciel to idealna książka na lato, jestem przekonana, że wam się spodoba i z czystym sercem mogę wam ją polecić. Wiadomo, nie jest to historia, która odmieni wasze życie, jakoś specjalnie was zaangażuje czy wyrwie z butów. Mimo to warto się zainteresować tym tytułem! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m