Przejdź do głównej zawartości

Elisabeth Revol - Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

Każdy, kto miał w tamtym momencie dostęp do mediów - internetu czy telewizora - słyszał o tragicznym w skutkach wejściu polaka na Nagą Górę. Tomasz Mackiewicz wraz z Elisabeth Revol zdobyli szczyt, o który walczyli kilkukrotnie, jednak nie udało im się wrócić bezpiecznie do bazy. Znany Czapkins został na swojej ukochanej górze na zawsze, a jego partnerka dzięki heroicznej akcji ratunkowej Adama Bieleckiego i Denisa Urubkę, zdołała uciec z piekła. 

Sama opowieść Eli jest bardzo poruszająca; zaczyna się od ataku szczytowego, pełnej radości ze zdobycia szczytu Nanga Parbat. Radość ta jednak nie trwa długo, kiedy kilka minut później na szczyt dociera Tomek, wypowiada słowa, które sprawiają, że Revol paraliżuje strach: "Eli, co się dzieje z moimi oczami?". Wtedy zaczęło się prawdziwe piekło. 

Dwie doby spędzone na wysokości ponad 7000 metrów, błaganie o pomoc i przeświadczenie, że helikopter już po nich leci. Ból w oczach Tomka i krew płynąca z jego ust. Bezradność i ciągła nadzieja, która wlewana jest w Elisabeth poprzez wiadomości od przyjaciela, kierującego akcją ratunkową. Przeraźliwe zimno, wiatr i zbliżające się załamanie pogody. Tak piękna góra, która przyciągała do siebie dwójkę wspinaczy okazała się dla nich największym koszmarem. 

Elisabeth zostawia Tomka w szczelinie przeświadczona, że leci po niego pomoc. Dostaje wiadomości, które jasno mówią o tym, że aby uratować siebie i Mackiewicza, musi go opuścić i schodzić jak najniżej jest w stanie. Kiedy zostawiała Tomka w beznadziejnym stanie, powtarzała mu, że pomoc już jest w drodze i niedługo oboje będą na dole. Sama w to wierzyła. Przerażona i wykończona, zdołała zejść niżej, gdzie w końcu dotarli do niej wspinacze, którzy uczestniczyli w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2.

Emocjonalna i autentyczna opowieść o pasji, która jest w stanie przezwyciężyć śmierć. Idealnie pokazuje do jakie wielkiego wysiłku jest zdolny organizm człowieka. Książka dla osób, które próbują zrozumieć dlaczego ludzie z własnej woli wyprawiają się w tak wysokie góry, z pełną świadomością, że mogą już nigdy nie wrócić. Jeżeli chcecie poznać całą prawdziwą historię tej tragicznej wyprawy, śmiało możecie sięgnąć po zapiski Elisabeth Revol.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m