Przejdź do głównej zawartości

Słowodzicielka - Anna Szumacher


" - Oddajcie nam wszystkie cenne rzeczy, to może pozwolimy wam odejść - zaproponował.
 - No nie wiem, trudno będzie mi się rozstać z taką twarzą. - Agni zaprezentował się z lepszego profilu."


Trójka bohaterów drugoplanowych pewnej powieści fantasy, budzi się w obcym dla nich miejscu totalnie zdezorientowana. Nie pamiętają zbyt wiele, jakby ktoś szperał w ich pamięci i próbują wspólnie dowiedzieć się, co się wydarzyło. Najważniejsze pytanie, na które próbują sobie odpowiedzieć mężczyźni dotyczy ich dowódcy: gdzie się podział i jak mają go teraz odnaleźć.

Agni, Jord i Hidra ustaliwszy, że powinni zacząć działać, wyruszają w podróż, której celem jest odnalezienie ich dowódcy, ale również fabuły, z której się wywodzą. Po drodze bohaterowie muszą zmierzyć się z różnymi przygodami, w których nie do końca potrafią się odnaleźć. Mimo że ich szeregi zasila rycerz, nie wiedzą jak poradzić sobie ze smokiem, który okazuje się... najprawdziwszą księżniczką.



Największym szokiem dla trzech wędrowców było zderzenie ze światem rzeczywistym. Przekonani, że podążają tropem swojego dowódcy, dochodzą do miejsca gdzie ich świat, łączy się ze światem rzeczywistym i tym razem bohaterowie muszą się zmierzyć z szokiem, jaki wywołał w nich zupełnie inna, niezrozumiała rzeczywistość. W końcu trafiają pod drzwi Marcjanny, która wykreowała ich świat i ich samych.

Kiedy trzech przebierańców dobija się do drzwi Cyan, kobieta próbuje odesłać ich w diabły. Gdy jednak dociera do niej, że ci mężczyźni pochodzą z jej głowy i są bohaterami, których stworzyła bębniąc palcami w klawiaturę myśli, że postradała zmysły. Sprawa komplikuję się nieco, kiedy okazuje się, że dziewczyna nie ma omamów, a trójka przybyszy jest całkowicie prawdziwa i widoczna również dla innych ludzi. 

Marcjanna nie rozumie, jak to możliwe, żeby bohaterowie uciekli z jej komputera, a co gorsza - nie ma pojecia jak odesłać ich spowrotem. Mimo, że dziewczyna całą noc dopisuje fabułę w swojej powieści okazauje się, że straciła całkowicie kontrolę nad bohaterami i nie jest w stanie w ten sposób pozbyć się ich z mieszkania.

"Jeśli wiem coś o kobietach, to to, że jeśli miałyby okazję zabijać wzrokiem na miejscu w sytuacjach haniebnych i wstydliwych, robiłyby to bez żadnych skrupułów."

Cała czwórka wyrusza na poszukiwania tajemniczego przejścia, dzięki któremu Jord, Hidra i Agni przedostali się do świata rzeczywistego, ale to, co przydarza się później Cyan jest jeszcze bardziej przerażające niż wizyta trzech mężczyzn w mieszkaniu. Tym razem to Marcjanna trafia do innego świata i będzie musiała zmierzyć się z wykreowanymi przez siebie bohaterami w różnych swoich opowiadaniach.


Muszę przyznać że nigdy jeszcze nie spotkałam się z takim pomysłem na fabułę. Byłam szalenie ciekawa tej książki, ale mam co do niej mieszane uczucia. Od momentu, kiedy Cyan wkracza w świat całkowicie nierealny i wykreowany w jej głowie, robi się naprawdę ciekawie. Czasem jednak miałam problem z tym, że autorka szybko przeskakiwała do innych wydarzeń, innego świata, przez co było mi nieco trudno połapać się, o kim teraz jest mowa i czyje losy się toczą. 

Mimo wszystko myślę, że to naprawdę ciekawa pozycja. Bardzo podobali mi się wykreowani bohaterowie - każdy był "jakiś" i polubiłam ich wyrazistość. Poza tym ciekawie czytać o tym, że nagle bohaterowie, których znamy z książki pojawiają się w naszym świecie. Ciekawy pomysł i mam nadzieję, że druga część tej historii będzie lepsza i z jeszcze większym stopniem nieprawdopodobieństwa.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m