Przejdź do głównej zawartości

Rewizja - Remigiusz Mróz

Po tym, jak Joanna Chyłka z hukiem wyleciała z kancelarii Żelazny&McWay po głośnej sprawie Szlezyngierów, żadna kancelaria prawna nie pomyślała nawet o tym, by zapewnić kontrowersyjnej prawniczce miejsce pracy. Z braku lepszych możliwości, Joanna ląduje w boksie z poradami prawnymi w jednej z Galerii, ściągając marne kwoty od nieszczęśników pomagając im w błahych problemach.



Chyłka nie tylko ma problem z pracą, kobieta również zdecydowanie nie radzi sobie z alkoholem. Patrząc na to, że każdy dzień zaczyna od tequili, a w ciągu pracy kilkukrotnie robi zapas w sklepie, który szybko w siebie wlewa, można uznać, że kobieta ma poważny problem. A to, jak się okaże, jedynie kropla w morzu.

Kierowna niezrozumiałym dla siebie impulsem, podchodzi do załamanego Cygana i zaprasza do swojego boksa, w którym udziela porad. Okazuje się, że Robert Howard właśnie stracił żonę i córkę - ktoś zamordował je ze szczególnym okrucieństwem. Kobiety posiadały milionową polisę na życie, na miejscu zbrodni nie znaleziono żadnych śladów, przez co główne podejrzenie pada na męża i ojca ofiar. Zdecydowanie sytuacji nie pomaga fakt, że Bukano jest Cyganem.


Joanna widzi w tej sprawie nie tylko rozwiązanie swoich problemów - w końcu jeśli udowodni, że Cygan jest niewinnny, a ten dostanie pieniądze z polisy, Chyłka otrzyma z tego tytuły niemałą sumę. Poza tym za prawną stronę firmy ubezpieczeniowej Salus odpowiada kancelaria Żelazny&McWay, a prawniczka widzi w tym idealną okazję do tego, by zemścić się na byłych pracodawcach. Sprawie smaczek dodaje niespodziewane pojawienie się starego znajomego.

Joanna upadła na dno i widzą to niestety wszyscy, nawet Ci, których - razem z odejściem z kancelarii - odrzuciła od siebie. Kordian Oryński, jej były aplikant i współpracownik, ze względu na dawną sympatię, próbuję pomóc byłej patronce i - narażając się na zaprzepaszczenie swojej kariery - próbuje dowiedzieć się co tak naprawdę dzieje się w cygańskich koczowiskach. Posunięcie to może mieć dla niego fatalne skutki.

Czy Chyłka pozostanie na dnie, czy odbije się od niego i uderzy ze zdwojoną siłą? Co wspólnego ma Salus z Kancelarią Żelazny&McWay? Czy Bukano z zimną krwią bestialsko zamordował własną rodzinę, bo zależało mu tylko na pieniądzach? I w końcu, po której stronie barykady opowie się Kordian? 


Remigiusz Mróz po raz kolejny pokazuje nam, że nie mamy bladego pojęcia o całej sprawie. Może wydawać się nam, że rozwiązaliśmy zagadkę i nic nie może się już wydarzyć - kolejne niespodziewane fakty zaburzają nasze przewidywania co do wydarzeń. Chyłka kupiła mnie od pierwszej części i nawet teraz, będąc w nienajlepszej formie, nadal jest starą dobrą Chyłką, która króluje na sali sądowej. 

Jeżeli jeszcze nie mieliście przyjemności poznać tej prawniczki - zróbcie to koniecznie, najlepiej jak najszybciej! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m