Przejdź do głównej zawartości

Dziewczyna, którą kochałeś - Jojo Moyes

"Czasem życie to seria przeszkód, kwestia mozolnego podążania przed siebie krok za krokiem"


Świat pogrążony jest w wojnie. W małym miasteczku we Francji Sophie, razem ze swoją siostrą próbują zachowywać pozory normalnego życia i dalej starają się prowadzić rodzinny hotel. Nie mają prawie nic do zaoferowania mieszkańcom St Peronne, mimo to Ci często przesiadują w restauracji. Pewnej nocy żołnierze niemieccy dowiadują się o nielegalnym przetrzymywaniu świni w hotelu Le Coq Rouge. Wyciągają z hotelu siłą Aureliena, najmłodszego z rodzeństwa i przeszukują ich dom. Sophie, znajdując w sobie niezrozumianą odwagę, ostro traktuje Kommandanta, pokazując jak bardzo nie podoba jej się całe zajście. Przez to sprowadza do swojego hotelu niemieckich żołnierzy - siostry będą gotować kolacje dla swoich wrogów. 

Kobiety nie mają wyjścia, codziennie w pocie czoła gotują wyborne dania, w zamian nie dostając zupełnie nic. Jest to dla nich podwójną katorgą, ponieważ same chodzą głodne i zapach gotowanych potraw przyprawia ich o szaleństwo. Tylko myśl o mężu pozwala Sophie przetrwać ten okropny okres. Jedyne, co jej pozostało, to obraz - portret jej samej, który namalował Edouard, kiedy jeszcze mieszkali razem w Paryżu. Kobieta nie zdjęła go ze ściany, mimo że siostra prosiła ją o to, bo wiedziała, że obraz może sprowadzić na nie nieszczęście. Miała rację, ponieważ malowidło przyciąga uwagę Kommandanta za każdym razem, kiedy ten pojawia się w Le Coq Rouge. Wtedy Sophie jeszcze nie wiedziała, jak bezcenny okaże się dla niej ten obraz. 


Wiele lat po wojnie przenosimy się do Londynu. Liv Halston razem ze stratą ukochanego męża, straciła również samą siebie. To tak, jakby ona sama umarła razem z Davidem. Mieszka w Szklanym Domu wybudowanym przez męża, codziennie biega, sprawdza maile i podziwia obraz, wiszący na jej ścianie. Stara się zachować pozory normalnego życia, ale tak naprawdę nadal nie może poradzić sobie ze stratą. Kiedy niespodziewanie wprowadza się do niej dawna znajoma, Liv potrzebując chwili wytchnienia udaje się do baru dla gejów, gdzie postanawia się upić. Poznaje tam Paula, który właśnie odwiedzał brata w pracy. McCafferty okazuje się zbawieniem dla Liv, chociaż ta jeszcze nie zdawała sobie sprawy, jak wiele ten mężczyzna zmieni w jej życiu. 

Dziewczyna, którą kochałeś to obraz, który Liv dostała od męża jako prezent ślubny i jest to jedyna rzecz, którą kobieta tak mocno kocha. Kiedy dowiaduje się, że potomkowie autora dzieła chcą jej go odebrać, wbrew wszystkiemu i wszystkim, zaczyna walczyć. Poszukiwania informacji na temat pochodzenia i historii obrazu pochłaniają jej całe życie. Autorem jest Edouard Lefevre, który namalował portret swojej żony Sophie wiele lat temu. Docierając do zapisków i listów młodej kobiety, żyjącej w czasach wojny, Liv zaczyna żyć jej życiem. Dokąd doprowadzą ją poszukiwania? Co stało się z Sophie i jaka jest historia obrazu? Czy potomkowie Edouarda odbiorą kobiecie tak cenną dla niej rzecz? 


Mam trochę mieszane uczucia, co do tej książki. Ogromnie ciekawe były części z 1914 roku, które opowiadały losy Sophie i jej rodziny. Nie mogłam się wtedy oderwać od książki. Kiedy jednak czas i miejsce powieści się zmieniły, ciężko mi było przez to przebrnąć. Dopiero kiedy Liv zaczyna walkę o obraz, akcja nabrała tempa i ponownie nie mogłam się od niej oderwać, szczególnie, że wydarzenia te były mocno powiązane z życiem Sophie oraz fragmentami pojawiały się również dalsze jej losy. 

Dziewczyna, którą kochałeś to opowieść o wielkiej miłości między dwojgiem ludzi. Historia ta pokazuje, jak wiele rzeczy jest się w stanie zrobić dla drugiej osoby. Pokazuje również jak ciężko było żyć w czasach, kiedy świat zajęty był wojną i jak trudno pogodzić się ze stratą najbliższej osoby. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m