Przejdź do głównej zawartości

Zaginięcie - Remigiusz Mróz



Prawniczy duet Chyłka & Zordon z kancelarii Żelazny & McVay znowu wkracza do akcji. Po telefonie, który Joanna otrzymała w nocy od swojej dawnej znajomej, prawnicy wyruszają do Sajenka, gdzie będą pracować nad kolejną sprawą.

Szlezyngierom zaginęło dziecko. Trzyletnia Nikola była w pokoju, kiedy ojciec włączył alarm, który nie został rozbrojony przez całą noc. Drzwi i okna były zamknięte, mimo to kiedy rano rodzice się obudzili spostrzegli, że dziewczynka zniknęła. Śledczy wykluczają udział osób trzecich, ze względu na brak jakichkolwiek śladów. Co w takim razie stało się z dziewczynką?

Główne podejrzenie pada na rodziców, którym zarzuca się zamordowanie własnego dziecka i ukrycie ciała. Podejrzenie to szybko kończy się dla Szlezyngierów zamknięciem w areszcie. Czy rodzice z zimną krwią byli w stanie zabić swoje dziecko, a potem twierdzić, że zostało porwane? Czy ktoś mógł uprowadzić dziecko, nie zostawiając po sobie żadnych śladów? Czy da się oszukać system i wyłączyć alarm tak, by nikt się nie zorientował?


Duet prawniczy ma przed sobą nie lada wyzwanie. Z tyłu głowy mają świadomość, że będą bronić ludzi, którzy najprawdopodobniej zabili swoje dziecko. Nie potrafią jednak zrozumieć celu. Oryński, angażując się w sprawę zbyt emocjonalnie, wierzy w niewinność swoich klientów. W przeciwieństwie do swojej patronki, która jak zwykle do sprawy podchodzi z dużym dystansem skupiając się na tym, co najważniejsze. Ponadto prawnicy rozpoczynają swoja własne śledztwo, które zdecydowanie nie wyjdzie im na dobre.

Szczerze mówiąc, po pierwszej część cyklu Chyłki, spodziewałam się, że i tym razem wszystko wywróci się do góry nogami, a prawdy i tak dowiem się na ostatnich stronach. A to tylko dodaje smaczku, ponieważ nie można się oderwać od książki. Mróz ciągle zmienia tropy i wprowadza coś, co zmienia nasze podejrzenia. Zaginięcie, jak i Kasację, pochłania się bardzo szybko i zdecydowanie mogę polecić ją każdemu, kto chociaż trochę lubuje się w kryminałach. 


Macie jakieś doświadczenie z Remigiuszem Mrozem? A może macie już za sobą wszystkie książki z cyklu Joanny Chyłki? Dajcie znać, co sądzicie. 

Komentarze

  1. Świetna! Świetna recenzja warta uwagi szanujących się czytelników z zamiłowaniem do tego rodzaju pozycji, i nie tylko! Wspieram i gratuluję z całego serca!

    OdpowiedzUsuń
  2. 34 year old Speech Pathologist Malissa Foote, hailing from Lakefield enjoys watching movies like Prom Night in Mississippi and Coffee roasting. Took a trip to Mana Pools National Park and drives a Econoline E150. strona tutaj

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m