Przejdź do głównej zawartości

Cuda za rogiem - Keigo Higashino

 "Proszę, uwierz mi. Nawet jeśli dziś jest gorszy dzień, jutro powieje pomyślny wiatr!"



Yuji Namiya prowadzi mały sklep wielobranżowy, ale to nie jedyne jego zajęcie. Ludzie przychodzą do niego zrobić zakupy, jednak głównie po to, aby uzyskać cenną poradę. Namiya bowiem jest ratunkiem na wszelkie ludzkie problemy i zmartwienia.

Zabawa zaczęła się od psikusa dzieciaków, którzy przekręcając nazwisko mężczyzny, zaczęli przywieszać na sklepie kartki z pytaniami, które mogły wydawać się niektórym nawet głupie. Namiya nie pozostawał dłużny i sumiennie odpisywał na każdy "problem". Z czasem, ze swoimi zmartwieniami zaczęli przychodzić do niego ludzie dorośli. Tak właśnie powstał kącik porad, a dla starszego pana pomaganie ludziom stało się nowym celem w życiu.


Trzydzieści trzy lata później do tego samego sklepu, dawno już opuszczonego, trafia trzech złodziei, szukając kryjówki. Szybko orientują się, że to nie jest zwyczajne miejsce. Shota, Atsuya i Kohei trafiają do magicznego miejsca, gdzie stają się świadkami nieprawdopodobnych rzeczy. Kiedy przez otwór w rolecie do sklepu ktoś wrzuca list z prośbą o poradę w ważnej sprawie, rabusie odkrywają, że wiadomość ta pochodzi z przeszłości. 

Wszystkie opisane historie łączy ze sobą jeden człowiek, który nie zbagatelizował żadnego problemu, który spędzał całe noce, by przeniknąć w umysł piszącego do niego człowieka, by zrozumieć uczucia, które nim kierowały. Starał się udzielać takich rad, by nikomu nie zaszkodzić. Mądrość tego człowieka dała ukojenie wielu zagubionym sercom.

To naprawdę magiczna książka. Tytułowe "cuda" czekają za każdym rogiem. W listach znajdziemy wiele mądrości, w których możemy znaleźć samych siebie z własnymi problemami. Książkę dosłownie się pochłania, uważam, że warto ją mieć na swojej półce i czasem do niej wrócić. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody – Anna Fryczkowska

Jestem absolutną fanką Sagi o ludziach ziemi. Anna Fryczkowska stworzyła niesamowicie angażującą i emocjonalną serię, którą wspaniale się czyta! Odkrywanie wszystkich codziennych bolączek i małych radości wszystkich bohaterów jest naprawdę świetną przygodą i prawdziwie mi przykro, że „Wieczorne gody” zamykają tę serię. Jednocześnie, jest to – chociaż po drugim tomie bym nie przypuszczała – historia, która podobała mi się najbardziej z całej sagi. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim pojawiają się drobne, ale jednak znaczące zmiany w mało wsi. I chociaż obyczaj, dopasowanie do społeczności, w której się żyje i postępowanie zgodnie z przekazywaną wiedzą z pokolenia na pokolenie nadal są bardzo ważne, pojawiają się postacie występujące przed szereg. Historia Marianny Betowej, kobiety, która lubiła postawić na swoim, niesamowicie przypadła mi do gustu. I chociaż we wszystkich tomach tej sagi pojawiają się silne, przodujące kobiety, tak to właśnie Marianna zrobiła na mnie największe wrażenie

Niewiedza, Tożsamość, Nieśmiertelność, Spotkanie - Milan Kundera

Do tej pory nie miałam okazji spotkać się z literaturą Milana Kundery. Na szczęście z pomocą przyszło Wydawnictwo W.A.B., które wypuściło nowe wydania jego książek. Dzięki temu miałam okazję poznać cztery z jego powieści, nieco różne, ale dające pole rozważań. Niewiedza W tej książce znajdujemy historię Ireny i Josefa, którzy po wielu latach emigracji postanawiają wrócić do swojej ojczyzny. Szybko jednak okazuje się, że dwadzieścia lat to szmat czasu, a zmiany, które dokonały się zarówno w naszych bohaterach, jak i ich przyjaciołach, rodzinie i samej ojczyźnie, mogą okazać się zupełnie nie do przeskoczenia. „Niewiedza” to opowieść, w której losy tej dwójki splatają się i chociaż wydaje się, że łączy ich jedynie fakt przebywania poza krajem, to jednak okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Autor przeplata ich historie, w ciekawy sposób łączy ich życia ze sobą, a jednocześnie pokazuje, jak jedna decyzja może odmienić wszystko to, co do tej pory wydawało nam się bliskie i znajome.

Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to zdecydowanie najpopularniejsza książka czeskiego pisarza, która w moich planach czytelniczych widniała już od bardzo długiego czasu. Korzystając ze wznowienia w nowym wydaniu tej powieści, mogłam w końcu sięgnąć po tę historię i poznać przyczyny jej popularności. Milan Kundera w charakterystyczny dla siebie sposób rozprawia się z ludzkimi słabościami, rozwodzi się nad przypadkowością naszego życia, a robi to w naprawdę ciekawy pisarsko sposób. W tej opowieści kręcimy się wokół życia Teresy i Tomasza, a zahaczamy także o życie kilku innych postaci. Nie brakuje w tej historii typowych dla Kundery wtrąceń i rozważań, które dopełniają całości. Sposób, w jaki Kundera przeplata życia bohaterów, znajdując w nich miejsca dla własnych, filozoficznych rozważań, jest naprawdę niesamowity. Z pozoru chaotyczne rozdziały zaczynają tworzyć większą całość, w której nietrudno doszukać się głębi i dopiero w momencie przewrócenia ostatniej strony dostajemy pełen obraz, który m